Peter Nichols: Populer cultural elements and satire in his stage plays
Peter Nichols'un oyunlarındaki popüler kültürel öğeleri
  1. Tez No: 73756
  2. Yazar: CHRİSTİNE YOUSSEF
  3. Danışmanlar: DR. LAURENCE RAW
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
02ET Peter Nichols çağımızın en ilginç oyun yazarlarındandır. Genelde seyirciler arasında çok popüler olan oyunları birkaç defa tiyatroya uyarlanmış veya filme çevrilmiştir. Bunlardan bazıları, örneğin, A Day in the Death of Joe Egg değişik dillere çevrilmiş ve dünyanın değişik yerlerinde oynanmıştır. Bu şekilde popüler olmasının nedeni, Nichols'un televizyon dizileri, pantomim, şarkı ve dans gibi popüler öğeleri oyunlarında kullanmasıdır. Oyunlarının yakından incelenmesi onun bu öğeleri örnek almasındaki amacının sadece seyircilerin dikkatini çekmek değil, aynı zamanda ilk olarak yozlaşmış bulduğu sosyal kurumları hicvetmek, sonra da, bu yozlaşmanın insanların üzerinde etkisini göstermek olduğunu ortaya koymaktadır. Böylece, sade bir hiciv yazarı olmaktan, insanların problemlerini düşünen ve kişisel ifade özgürlüğünü savunan açık fikirli bir oyun yazarı olmak yolunda kariyerinde büyük ilerleme gösterdi. Bu tezde, Nichols ve çalışmaları hakkında, popüler öğelerin alınması ve oyunlarına uyarlanmasına konsantre olunarak, genel bir profil çizilecektir. Giriş bölümünde, popüler kültürün tanımı“yüksek”ve“yaygın”kültürlerle karşılaştırmalı olarak verilecektir; ve popüler kültürün endüstri devrimi ve şehirleşme sayesinde önem kazandığı ondokuzuncu yüzyıla değinilecektir. Daha sonra tiyatronun zaman içinde nasıl çok popüler bir eğlence tarzı olmaktan sadece elit bir seyirci tabakasına hitap eden bir forma dönüştüğüin gösterilecektir. Son olarak giriş bölümünde, Nichols'un dramayı sadece elit bir kesime hitap etmekten kurtarmak amacıyla popüler kültür öğelerini ciddi konulara nasıl uyarladığı üzerinde odaklanılacaktır. Tezin bölümlerinde, Nichols'un popüler kültürden öğeler içeren beş oyunu olan A Day in the Death of Joe Egg, The National Health, or Nurse Norton's Affair, Privates on Parade, Passion Play ve Poppy incelenecektir. Sonuç olarak, bu tezde Nichols'un bir oyun yazarı olarak ne derece başarılı olduğu ve amaçlarına ne kadar ulaştığı sorularına yanıt verilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Peter Nichols is one of the most interesting dramatists of our age. His plays which have usually been very popular among the audience, have been revived or filmed several times; some of them like A Day in the Death of Joe Egg, have been translated in different languages and performed in various parts of the world. The reason for this popularity is Nichols's application of popular cultural elements, such as soap opera, pantomime, song and dance, to his plays. Analysing his plays closely shows that he has not only transmuted these devices to attract the audience, but he has also used them, firstly to satirise the long-established social institutions, which he finds corrupted, then in his later plays, to reveal the effects of their corruption on individuals. Thus, he has developed in his career from being just a satirist, to a liberal-minded dramatist who cares for the individual's problems and supports freedom for self-expression. His plays are good examples of Popular Theatre - a genre which has developed in recent years and has attracted a large group of audiences. In this dissertation, a general profile of Nichols and his work will be given, concentrating on his application of popular cultural devices to his plays. The Introduction will provide a definition of“popular culture”in relation to“high”and“mass”cultures; and it will go back to the nineteenth century, when popular culture started gaining importance, as a result of the IndustrialRevolution and urbanism. Then it will discuss the way drama has changed in time from being an extremely popular kind of entertainment, to a form of high culture which appeals just to an elite group of audience. Finally, the introductory chapter will focus on Nichols's way of transmuting popular cultural elements to serious subjects, in order to save drama from being able to appeal just to a limited group of elites. The chapters will deal with five plays, respectively A Day in the Death of Joe Egg, The National Health, or Nurse Norton's Affair, Privates on Parade, Passion Play and Poppy, each presenting an interesting device borrowed from popular culture. And finally, in the Conclusion, the dissertation will answer the question that to what extent Nichols has been successful as a playwright, and whether he has achieved his aims.