Okul öncesi çocuklarda kekemeliğin davranışsal, duygusal ve sosyal iyilik hali üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of stuttering on behavioral, emotional and social well-being i̇n preschool children
  1. Tez No: 737596
  2. Yazar: ŞÜKRAN DAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada okul öncesi kekemeliği olan çocukların duygusal, davranışsal ve sosyal iyilik halinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 2-6 yaş arası okul öncesi kekemeliği olan 30 çocuk ve yaş-cinsiyet olarak eşleştirilen kekemeliği olmayan 30 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Duygusal, davranışsal, sosyal iyilik hali Güçler ve Güçlükler Anketi kullanılarak değerlendirilmiştir. Kekemeliği olan çocuklar 0-6 aydır kekemeliği devam eden (n=10), 6-12 aydır kekemeliği devam eden (n=10) ve 12 aydan uzun bir süredir devam eden (n=10) şeklinde gruplandırılmıştır. Bu sayede kekemeliğin başladığı andan itibaren geçen süre ve güçler ve güçlükler anketi alt boyutları (davranış problemleri, duygusal problemler, hiperaktivite, akran sorunları, sosyal davranışları) arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca kekemeliği olan ve yaş-cinsiyet olarak eşleştirilen kekemeliği olmayan akranları arasında güçler ve güçlükler anketi alt boyutlarında bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Kekemeliğin başladığı andan itibaren geçen süre ve duygusal problemler arasında doğru orantılı fakat zayıf bir ilişki bulunmuştur. Kekemelik süresi arttıkça çocukların duygusal problemlerinde de bir artış olduğu görülmüştür. Kekemeliği olan ve olmayan çocuklar arasında sadece duygusal problemlerde anlamlı bir fark bulunmuştur. Kekemeliği olan okul öncesi çocuklar olmayan akranlarına göre daha fazla duygusal problem yaşamaktadır. Sonuç olarak kekemeliği olan çocuklarda duygusal problemler akranlarına kıyasla daha fazladır başladığı andan itibaren geçen süre arttıkça duygusal problemler artmaktadır. Duygusal problemlerin değerlendirilmesi ve erken müdahale edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the emotional, behavioral and social well-being of preschool children with stuttering. For this purpose, 30 pre-school stuttering children aged 2-7 years and 30 age-sex-matched non-stuttering children were included in the study. Emotional, behavioral, and social well-being was assessed using the strengths and difficultıes questionnaire. Children with stuttering were grouped as stuttered for 0-6 months (n=10), stuttered for 6-12 months (n=10), and stuttered longer than 12 months (n=10). In this way, the relationship between the time elapsed since the onset of stuttering and the sub-dimensions of the strengths and difficulties questionnaire (behavioral problems, emotional problems, hyperactivity, peer problems, social behaviors) were examined. In addition, it was investigated whether there was a difference in the strengths and difficulties questionnaire sub-dimensions between stuttering and age-sex matched non-stuttering peers. A directly proportional but weak relationship was found between the time elapsed from the onset of stuttering and emotional problems. It has been observed that as the duration of stuttering increases, there is an increase in children's emotional problems. A significant difference was found only in emotional problems between those with and without stuttering. Preschoolers with stuttering experience more emotional problems than their peers who do not. As a result, emotional problems are more common in children with stuttering compared to their peers, and as the time elapses from the beginning, emotional problems increase. Evaluation of emotional problems and early intervention is recommended.