Küresel kırılganlık dönemlerinde finansal kırılganlık göstergeleri üzerine döviz tahminlemesi
Exchange forecast on financial vulnerability during economic vulnerability
  1. Tez No: 737595
  2. Yazar: GÜLŞAH DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT ERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gelişmekte olan ülkelerden olan Türkiye'de finansal kırılganlık en önemli sorunlardan biridir. Dışa bağımlılık oranı, cari açık oranı, yurt içi ve yurt dışında yaşanan şoklar döviz kurunu doğrudan etkilemektedir. Küresel ve iç piyasalarda yaşanan krizlerde döviz kurunda ani hareketlere sebep olmaktadır. Bu hareketlilik ihracattan ülke içinde fiyatlar üzerinde doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı ekonomik finansal ihtiyaçlardan dolayı Türkiye'de dolar/TL kuru paritesi tahmini için regresyonda tahminleme tekniklerini uygulamaktır. Bu doğrultuda enflasyon ve faiz oranının döviz kuru ile arasındaki ilişkinin tespit edilmesi çalışmanın temel hedeflerini oluşturmaktadır. Doğrusal regresyon ve Bayesyen regresyonun kullanıldığı bu çalışmada döviz ve bağımsız değişkenlerden olan faiz oranı ve enflasyon arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Bu bağlamda enflasyonla döviz kuru arasında pozitif ilişki, faiz oranıyla arasında ters ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Financial fragility is one of the most important problems in Turkey, which is one of the developing countries. Foreign dependency ratio, current account deficit ratio, domestic and foreign shocks directly affect the exchange rate. Crises in global and domestic markets cause sudden movements in the exchange rate. This mobility has a direct impact on prices from exports within the country. The aim of this study is to apply estimate techniques for estimating dollar/TL currency parity in Turkey due to economic financial needs. In this direction, determining the relationship between inflation and interest rate and exchange rate constitutes the main objectives of the study. In this study, in which linear regression and Bayesian regression were used, the relationship between exchange rate and independent variables, interest rate and inflation, was revealed. In this context, there is a positive relationship between inflation and the exchange rate, and an inverse relationship with the interest rate.