Okul öncesi dönemde kekemeliği olan ve olmayan çocukların çabalı kontrol ve gece-gündüz, kazan- kaybet görevleri
Comparison of the performance of children with stuttering and typical development in preschool period on effortful control and day-NİGHT and İOWA gambling tasks
  1. Tez No: 793538
  2. Yazar: MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mevcut çalışmada kekemeliği olan ve olmayan çocukların çabalı kontrol becerilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Literatürde bu konu hakkında yapılan çalışmalar da göz önünde tutularak araştırmanın örneklemi 4.0-6.11 yaşları arasındaki katılımcılarla sınırlandırılmıştır. Araştırmaya 25 kekemeliği olan çocuk ve 25 tipik gelişim gösteren çocuk olmak üzere toplam 50 katılımcı dahil edilmiştir. Çabalı kontrol mekanizmasını daha zengin bir temsilini elde etmek için ebeveyn raporu ölçümlerine ek olarak davranış verileri ile birden fazla karşılaştırmalı ölçüm yapılmıştır. Katılımcıların çabalı kontrol becerileri ölçümleri için Çocuk Davranış Listesi Kısa Formu (ÇDÖKF) ve bilişsel esneklik, ketleme, dikkat odaklama, duygusal karar verme gibi becerilerin davranışsal ölçümü için Gece Gündüz Görevi, Kazan Kaybet Görevi uygulanmıştır. Kekemeliği olan ve olmayan gruptaki çocukların Kazan Kaybet ve Gece Gündüz görevlerinden elde edilecek olan skorlar ile Çocuk Davranış Listesi Kısa Formu'ndan elde edilecek çabalı kontrol alt ölçek puanları karşılaştırılmıştır. Kekemeliği olan grubun kekemelik skorunun hesaplanabilmesi için Stuttering Severity Instrument (SSI-3) kullanılmıştır. Böylelikle kekemeliği olan çocukların görevlerden ve ölçeklerden elde edilen skorları ile kekemelik şiddeti arasındaki ilişki incelenmiştir. Veri analizinin sonucunda kekemeliği olan ve tipik gelişim gösteren grup arasında ebeveyn anketi üzerinden alınan Çabalı Kontrol skorlarının anlamlı bir fark içermediği tespit edilmiştir. Ayrıca uygulanan Gece Gündüz ve Kazan Kaybet Görevleri için de kekemeliği olan ve olmayan grup arasında bir fark gözlenmemiştir. SSI-3 skorları kekemeliği olan grupta detaylı biçimde incelenmiş olup ebeveyn anketi ve uygulanan görevler arasında da anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
In the this study, it was aimed to examine the effortful control skills of children with and without stuttering. Considering the studies on this subject in the literature, the sample of the study was limited to the participants between the ages of 4.0-6.11. Total of 50 participants which consist of 25 participants with stuttering and 25 participants with typical developmental children were included in the study. To obtain a more comprehensive representation of the effortful control mechanism, multiple comparative measurements were made with behavioral data in addition to the parent report measurements. The Child Behavior Scale Short Form (CCSF) was used to measure the effortful control skills of the participants. Also the Night and Day Task, the Children's Gambling Task were applied to the behavioral measurement of cognitive flexibility, inhibition, focusing attention, and emotional decision making. The scores obtained from the Children's Gambling Task and Night and Day tasks of the children in the stuttering and non-stuttering groups were compared with the effortful control subscale scores obtained from the Child Behavior Scale Short Form. SSI-3 scores were examined in detail in the stuttering group and any significant correlation was not found between the parent questionnaire and the applied tasks.