Kırsal kalkınma bağlamında Halfeti ilçesinin kırsal turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the rural tourism potential of Halfeti district in the context of rural development
  1. Tez No: 737600
  2. Yazar: TAHİR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REŞİT SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Farklı mekânları gezmek, görmek, tanımak ve bu mekânlardaki sosyolojik ve kültürel yapıyı anlayabilmek amacıyla yapılan seyahat ve konaklama faaliyetleri turizmdir. Son yıllarda geleneksel turizm faaliyetlerine olan ilginin kırsal alanlara doğru arttığı görülmektedir. Genel olarak kırsal alanlar kentler dışındaki yer olarak tanımlanır. Kırsal alanlarda ekonomik faaliyetler ağırlıklı olarak doğal kaynakların işlenerek değerlendirilmesine bağlıdır. Bu alanlarda bireyler arasında yüz yüze ilişkiler daha yaygındır. Ayrıca bu alanlarda toplumsal yaşamı düzene sokan kurallar genellikle örf ve adetlerdir. Tüm bu niteliklere bağlı olarak bu alanlarda toplumsal, ekonomik, kültürel değişimler ve gelişmeler oldukça yavaş ve gecikmelidir. Kırsal kalkınma ise; nitelikleri bahsedilen bu kırsal alanlarda toplumsal anlamda gelişmeyi ifade etmektedir. Bu süreç ekonomik, sosyal ve kültürel değişimin beraber yaşanmasını gerekli kılmaktadır. Kırsal alanlarda ekonomik anlamda refah seviyesinin arttırılması olumlu karşılanırken, sosyal ve kültürel anlamda kırsal alanın dokusunun bozulmaması ve kendi iç dinamiklerine bağlı niteliklerini kaybetmemesi istenir. Bu çalışmada Halfeti ilçesinin kırsal kalkınma bağlamında kırsal turizm potansiyeli araştırılmıştır. Halfeti ilçesi Şanlıurfa ili sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe kendine has tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. Fırat nehri üzerinde kurulan Birecik ve Atatürk barajlarının su tutmasıyla beraber Halfeti ilçesinin turizm değeri de artmıştır. Bugün Halfeti ilçesi yılda yaklaşık 600 bin kişinin ziyaret ettiği bir turizm alanıdır. Çalışmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Halfeti ilçesini ziyarete gelen 385 kişi ile anket kullanılarak yüz yüze görüşme sağlanmıştır. Ziyaretçilerin; orta yaş grubunda, eğitim seviyelerinin yüksek, gelir sevilerinin ise ortalama düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ziyaretçiler çoğunlukla günübirlik gezilere ve faaliyetlere katılmakta ve konaklamamaktadırlar. Ziyaretçiler tarafından Halfeti ilçesinin sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerin tatmin edici düzeyde olduğu belirtilmiştir. Ancak Halfeti ilçesinin tanınırlığını arttırmaya, konaklama imkânlarının sağlanmasına ve farklı sosyal-sportif faaliyetlerin yapılmasına yönelik taleplerin varlığı tespit edilmiştir. Çalışmada bu taleplerin sağlanmasına, Halfeti ilçesinin turizm değerinin arttırılmasına, dolayısıyla sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanabilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism is the travel and accommodation activities carried out in order to visit, see, get to know different places, and understand the sociological and cultural structure in these places. In recent years, it is seen that the interest in traditional tourism activities has increased towards rural areas. Generally, rural areas are defined as places outside the cities. Economic activities in rural areas mainly depend on the processing and evaluation of natural resources. Face-to-face relationships among individuals are more common in these areas. In addition, the rules that regulate social life in these areas are generally customs and traditions. Due to all these qualities, social, economic, and cultural changes and developments in these areas are rather slow and delayed. Rural development is; means social development in these rural areas whose qualities are mentioned. This process necessitates the coexistence of economic, social, and cultural change. While increasing the level of economic welfare in rural areas is welcomed, it is desired that the texture of the rural area does not deteriorate in social and cultural terms and that it does not lose its qualities depending on its internal dynamics. In this study, the rural tourism potential of the Halfeti district was investigated in the context of rural development. Halfeti district is located within the borders of Şanlıurfa province. The district has unique historical and natural beauties. The tourism value of Halfeti has increased as the Birecik and Atatürk dams, which were built on the Euphrates, impounded water. Today, the Halfeti district is a tourism area visited by approximately 600 thousand people a year. The convenience sampling method was used in the study. Face-to-face interviews were conducted with 385 people who came to visit the Halfeti district by using a questionnaire. Visitors are in the middle age group. The education level of the visitors is high and their income level is average. Visitors mostly participate in day trips and activities and do not stay. It was stated by the visitors that the natural and cultural richness of the Halfeti district is at a satisfactory level. However, it has been determined that there are demands for increasing the recognition of Halfeti district, providing accommodation opportunities and different social-sports activities. In the study, suggestions were made to meet these demands, to increase the tourism value of the Halfeti district, and thus to ensure sustainable rural development.