İkinci Dünya Savaşı'nda Alman ordusunun Batı cephesindeki Yıldırım Harekatı: Fransa'nın düşüşü 1940
German army's Lightning War on the Western front in World War II: The fall of France 1940
  1. Tez No: 737601
  2. Yazar: ŞEYDA ÖCAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Hitler'in iktidara gelmesi ile savaş öncesi uyguladığı siyasi ittifaklar, modernize edilmiş askeri teçhizatlarla beraber başarıya götüren eski savaş taktiklerinin döneme uyarlanması ile ortaya çıkan modern Yıldırım Harekatı'nın taktik unsurları ve Almanya'ya savaşın ilk yarısında nasıl başarı sağladığı açıklanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası imzalatılan Versay Barış Antlaşması'nın ağır şartları, Almanya'nın üzerinde yarattığı psikolojik baskı ile tekrardan revizyonist politikalara yönelmesine ve İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasına sebep olmuştu. Adolf Hitler, Alman halkı ve Alman ordusu üzerindeki baskıyı iyi değerlendirerek kısa süre içerisinde iktidara gelmişti. İktidara gelmesinin ardından Hitler, Alman ordusunu yeniden yapılandırarak güçsüz kalan Almanya'nın tekrar güçlenmesi ve Almanya'nın hayat sahasına kavuşması için politikalar gütmüştü. Müttefikler ise savaş başladığı zaman Hitler'in uyguladığı politikalar karşısında stratejik unsurları anlama konusunda eksik kalarak savaşı önlemek ve Hitler'in taktik hamlelerine engel olmak için çaba göstermeyerek savaşı günden güne tırmandırmış, Hitler'in başarı sağlamasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is explained how the modern lightning war, which emerged with Hitler's coming to power and the political alliances, modernized military equipment and old war tactics that led to success by adapting to the period, achieved success in Germany in the first half of the war. The harsh conditions of the Versailles Peace Treaty, which was signed after the First World War, caused Germany to turn to revisionist policies again with the psychological pressure it placed on it, and the Second World War began. Adolf Hitler, who made good use of the pressure on the German people and German army, came to power in a short time. After coming to power, Hitler pursued policies to restructure the German army, to strengthen the weak Germany and to regain lebensraum. When the war started, the Allies did not make any effort to prevent the war and prevent tactical moves, and by failing to understand the strategic elements, the war escalated day by day and caused Hitler to achieve success.