3694 numaralı Tarsus Nüfus Defterinin transkripsiyon ve tahlili
Transcription and analysis of the Tarsus Population Book number 3694
  1. Tez No: 737608
  2. Yazar: BİLGE GECEKUŞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Osmanlı'da kuruluş yıllarından itibaren nüfusun durumunu görmek, malî ve askerî kaynakları tespit etmek amacıyla tahrirler yapılmıştır. Osmanlı Devleti'nde vergilerin ve vergi verenlerin kaydedildiği defterlere tahrir defterleri denilmektedir. Tahrir defterleri dönemin demografik yapısı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Osmanlı Devleti'nde modern anlamda ilk nüfus sayımı 1831 yılında yapılmıştır. Bu çalışmanın ana kaynağını oluşturan 3694 numaralı Tarsus nüfus defteri, yapılan bu sayımda tutulmuştur. 3694 numaralı Tarsus nüfus defterinde; Tarsus merkez, Canib-i Şehir ve Kusun kazalarında bulunan mahalle ve köylerde toplamda 47 adet yerleşme bulunmaktadır. Defterden elde edilen verilere göre öncelikle kazaların yerleri tespit edilmiş, sınırları belirlenmiş ve Tarsus sancağının idari yapısı üzerinde durulmuştur. Kaydı tutulan defterden şahısların isimleri, lakap ve unvanları, yaşları, meslekleri, fiziksel özellikleri, askerliğe elverişlilik durumları, engel durumları ile ilgili veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, since the foundation years, registrations were made in order to see the situation of the population and to determine the financial and military resources. In the Ottoman Empire, the books in which taxes and taxpayers were recorded are called tahrir books. The tahrir registers provide important information about the demographic structure of the period. In the Ottoman Empire, the first census in the modern sense was made in 1831. The Tarsus population register numbered 3694, which is the main source of this study, was kept in this census. In the Tarsus population book numbered 3694; there are 47 settlements in total in the neighborhoods and villages in Tarsus centre, Canib-i Şehir and Kusun districts. According to the data obtained from the notebook, firstly the places of the districts were determined, their borders were determined and the administrative structure of the Tarsus sanjak was emphasized. Data on the names, nicknames and titles, ages, occupations, physical characteristics, eligibility for military service, and disability were obtained from the recorded book.