Multispektral kameralar kullanarak brokoli bitkisinde tuzluluk stresinin belirlenme olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibility to determine salt stress in brocoli (Brassica oleracea L. var. italica) using multispectral cameras
- Tez No: 737619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ECE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada farklı tuz kaynakları ve tuzluluk seviyeleri altında brokoli bitkisinin bazı fizyololojik özellikleri (klorofil içeriği indeksi, stoma iletkenliği), verim bileşenleri ve multispektral kameraların tuzluluk stresinin belirlenmesinde kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma 2021 yılı güz yetiştirme döneminde Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında bulunan plastik serada lizimetre tipi saksılarda yürütülmüştür. Araştırmada, kontrol konusu, 4 tuz kaynağı (CaCl2, MgCl2, NaCl ve Na2SO4) x 3 tuzluluk düzeyi (3.0, 6.0 ve 9.0 dS/m) x 3 tekerrür olmak üzere toplam 39 adet saksı bulunmaktadır. Bitki gelişim periyodu boyunca bitki boyları, bitkinin stoma iletkenliği, yaprak klorofil içeriği indeksi ve multispektral kamera ölçümleri yapılmıştır. En yüksek verim kontrol (C0) konusunda belirlenirken tuz konsantrasyonlarının artışları ile brokoli bitkisinin klorofil içeriği indeksi,stoma iletkenliği, bitki boyu ve bazı verim parametrelerinde azalmalar meydana gelmiştir. Çalışmada farklı tuz kaynaklarının meyve yaş ve kuru ağırlıkları ve meyve çaplarında etkili olduğu belirlenmiştir. Söz konusu parametreler için en yüksek değerler SO4 içeren Na2SO4 (TK4) tuz kaynağında belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada multispektral kameralar kullanılarak elde edilen NDVI (Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi) değerlerinin artan tuzluluk stresi ile birlikte azalma eğilimi gösterdiği belirlenmiş olup, NDVI değerleri kullanılarak verim parametrelerinin kabul edilebilir doğrulukta tahmin edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine evapotranspiration, plant growth and yield parameters, and usability of multispectral cameras under different salinity concentrations and salt sources of broccoli plants. The study was carried out in lysimeter-type pots in a plastic greenhouse located in the experimental area of the Faculty of Agriculture at the Akdeniz University in the fall growing season of 2021. In the study, there were 39 pots, including 4 different salt sources (CaCl2, MgCl2, NaCl and Na2SO4), 3 different salinity levels (3.0, 6.0 and 9.0 dS/m) and 3 replications, together with the control treatments. During the growing period, plant height, stomatal conductivity, leaf chlorophyll content index, and multispectral camera measurements were performed. While the highest yield was determined for control treatment (C0), increasing salt concentrations caused a decrease in the chlorophyll content index, stomatal conductivity, plant height, and some yield parameters. Research results showed that different salt sources affect fruit fresh and dry weights, and fruit diameters differently. The highest values for these plant parameters occurred in the Na2SO4 (TK4) treatment containing SO4. In addition, this research showed that increased salinity stress caused a decrease in the NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) values obtained using multispectral cameras that the NDVI values yield parameters could be estimated with acceptable accuracy.