STEM uygulamalarının ilkokul öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine, bilimin doğası düşüncelerine ve astronomi ilgilerine etkisi
The effect of STEM practices on primary school students' 21st century skills, ideas on the nature of science and interests in astronomy
- Tez No: 737620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmada, 5E öğrenme modeli kapsamında hazırlanan STEM etkinliklerinin geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Düzce il merkezinde bulunan merkez okullara göre sosyoekonomik düzeyi düşük bir devlet okulunun dördüncü sınıf düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Fen dersi“Dünya ve Evren”konu alanı“Yer Kabuğu ve Dünya'mızın Hareketleri”ünitesi kapsamında gerçekleştirilen STEM etkinlikleri yedi hafta sürmüştür. Etkinliklerin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine, bilimin doğasına yönelik düşüncelerine ve astronomiye yönelik ilgilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ilkokul dördüncü sınıfta öğrenim gören 35 öğrenciden oluşmaktadır. Nicel veri toplama araçlarını 21. Yüzyıl Öğrenme ve Yenilenme Becerileri Ölçeği ve Bilimin Doğasına Yönelik Düşünceler Ölçeği; nitel veri toplama araçlarını ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve gözlem notları oluşturmaktadır. Elde edilen nicel ve nitel bulgulara göre 5E öğrenme modeli kapsamında gerçekleştirilen STEM etkinliklerinin deney grubundaki öğrencilerin 21. Yüzyıl Öğrenme ve Yenilenme Becerileri ölçeğinin genelinde ve yaratıcılık ve yenilenme alt boyutundaki gelişimlerine kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı şekilde gelişme göstermiştir. Ayrıca STEM etkinliklerinin deney grubunun eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişimine olumlu etki ettiği bulunmuştur. Etkinliklerin deney grubundaki öğrencilerin bilimin doğasına yönelik düşüncelerinin gelişiminde sontest lehine anlamlı bir etki sağladığı ve astronomiye yönelik ilgilerine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin STEM mesleklerine ilgi duydukları ve gelecekte kariyer hedefleri arasında bu meslekleri tercih edebilecekleri görülmüştür. Öğrenme ortamına ilişkin tutulan gözlem notlarına göre öğrencilerin derslerde eğlendikleri, istekli ve aktif oldukları gözlenmiştir. Ayrıca, 5E öğrenme modeli kapsamında gerçekleştirilen STEM etkinliklerinin uygulanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
STEM activities were public school city center of Düzce in the fall semester of the 2021-2022 academic year. STEM activities carried out within the scope of the area of the science course“Earth and the Universe”lasted for seven weeks. the effect of the fourth grade students on their 21st century skills, their thoughts on the nature of science and their interest in astronomy was examined. Quantitative research method was used in the study. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group of the consists of 35 students studying in the fourth grade of primary school. Quantitative data collection tools are the 21st Century Learning and İnnovation Skills Scale and Turkish Version of Students' Ideas about Nature of Science Questionnaire; Qualitative data collection tools consist of semi-structured interview form and observation notes. findings, STEM activities carried out within the scope of the 5E learning model, produce significant improvement in overall 21st Century Learning and Renewal Skills scale and in the creativity and renewal sub-dimension relation to the control group. Moreover, it was found that the students in the experimental group had a positive effect on the development of their critical thinking and problem solving skills as a result of STEM activities. It was determined that the activities carried out had a significant effect on the development of the students' thoughts on the nature of science in the experimental group, in favor of the posttest, and contributed to their interest in astronomy.