Geçmişten günümüze salgınların sosyo-politik ve ekonomik etkileri: COVID 19 örneği
Socio-political and economic effects of epidemic from past to present: The example of Covid 19
  1. Tez No: 737624
  2. Yazar: TUĞBA ERİŞTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Economics, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanlık tarih boyunca defalarca kez salgın hastalıklar ile yüz yüze kalmış, salgın hastalıklar sebebiyle de birçok ölüme de tanıklık etmiştir. Salgın hastalıkların savaşlardan bile daha yıkıcı etkisi ortaya çıkmıştır. Salgınlar, birçok insanın ölümüne sebep olduğu için tarihe önemli not olarak düşülmüştür. Şöyle ki; salgın hastalıklarda lokomotif görevi gören ve insanlığı kurtaracak en önemli sektörlerin başında gelen sağlık alanın birçok sektörü içinde barındırıyor olması demografik özelliklerde ve sosyal hayatta meydana gelen negatif yönlü değişimlere, üretim sektörünün durmasına, ekonomik sektörlerde meydana gelen ani çökmelere neden olmuştur. Bu çalışma, salgın hastalıkların sosyo politik ve ekonomik etkilerini literatür taraması yöntemiyle ele alınarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, veba ve İspanyol gribi salgınlarının sosyo-politik ve ekonomik etkileri üzerinden COVID 19 örneği sosyo-politik ve ekonomik açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity has faced epidemics many times throughout history, and has witnessed many deaths due to epidemics. Epidemics have had a more devastating effect than wars. Epidemics have been recorded in history as an important note because they caused the death of many people. Namely; The fact that the health field, which acts as a locomotive in epidemic diseases and is one of the most important sectors that will save humanity, contains many sectors, has caused negative changes in demographic characteristics and social life, the cessation of the production sector, and sudden collapses in economic sectors. This study aims to examine the socio-political and economic effects of epidemics by using the literature review method