Covid-19 pandemi sürecinin Türkiye ekonomisi üzerine etkileri; Sosyoekonomik bir inceleme
The effects of the Covid-19 pandemic process on the Turkish economy; A socioeconomic examination
- Tez No: 786242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın amacı COVID-19 salgınının ülkeleri ne derece etkilediğini ve ne gibi olumsuzluklara sebep olduğunu göstermektir. Bu araştırmada belgesel kaynak taraması yöntemi ile veri toplanmıştır ve çoğunlukla nicel veriler kullanılmıştır. Çalışmada geçmişten bugüne yaşanan salgınlar ve günümüzde yaşanan koronavirüs salgınının tarihteki salgılardan farklılığından bahsedilmiştir. Aynı zamanda COVID-19 salgınının yaratmış olduğu sosyo-ekonomik etkiler ele alınmıştır. Salgın sebebiyle uygulanan kısıtlamaların makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Ayrıca eğitim-sağlık ve farklı sektörlere getirilen kısıtlamaların ülke ekonomilerine ve bireylerin ekonomik karar alma süreçlerine etkileri incelenmiştir. Dünya ülkelerinde uygulanan zorunlu karantinalar sonucunda üretim yapan işyerlerinin kapanması sebebiyle üretim değerlerinde ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla değerlerinde yaşanan düşüşler ve düşüş sebebiyle ülkelerin büyüme oranlarının eksi yönde olduğu ve çoğu ülkenin küçüldüğü gösterilmiştir. Aynı şekilde işsizlik oranları da negatif yönlü bir yol izlemiştir. Türkiye Ekonomisinin özellikle işsizlik ve büyüme oranları incelendiğinde diğer ülkelerden pozitif biçimde ayrıştığı görülmüştür. Aynı zamanda ülkelerin uyguladığı destek ve tedbir paketlerinden bahsedilmiştir. Pandemi döneminde görülen ekonomik krizin tarihte yaşanan diğer krizlerden farkının anlaşılabilmesi amacıyla tarihteki krizler incelenip ekonomik etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The intention of the research is to show how much the COVID-19 epidemic affects countries and what kind of negativities it causes.In this research, data was collected by documentary source scanning method and mostly quantitative data were used. In this study, the epidemics from the past to the present and the difference of the current coronavirus epidemic from the past epidemics are mentioned. Concurrently, the socio-economic effects of the COVID-19 epidemic were discussed. The effect of the restrictions applied due to the epidemic on macroeconomic indicators has been explained. In addition, the effects of restrictions on education-health and different sectors on the country's economies and on the economic decision-making processes of individuals were examined. Due to the closure of production workplaces as a result of mandatory quarantines applied in countries, thereby the decrease in production values and Gross Domestic Product values, It has been shown that the growth rates of countries are negative and most countries are shrinking. In a similar manner, unemployment rates followed a negative path. When the unemployment and growth rates of the Turkish economy are especially examined, it is seen that the Turkish economy is positively differentiated from other countries. Concurrently the support and precautionary packages implemented by the countries were mentioned. In order to understand the difference of the economic crisis seen during the pandemic period from other crises in history, historical crises were examined and their economic effects were evaluated.