Dijital medyada habercilik: Çevrimiçi gazeteler ve sosyal medya ile habercilikte yaşanan dönüşüm
Journalism in digital media: The transformation in journalism with online newspaper and social media
  1. Tez No: 737629
  2. Yazar: BURCU TAFLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin gelişimine bağlı olarak yaşanan dijitalleşme süreci, haberciliği ve medya endüstrisini etkilemektedir. Bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte dijitalleşen medya dünyası“yeni medya”veya“dijital medya”olarak adlandırılmaktadır. Habercilik alanında, yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanmaktadır. İnternet teknolojilerinin sağladığı olanaklarla beraber haber üretim süreci ve haberin yayınlanması dijital ortama taşınmıştır. Habercilik pratikleri, geleneksel olarak tanımladığımız gazete, dergi, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçlarından farklılaşmaya başlamıştır. Geleneksel haberciliğin dijitalleşmesi; habercilik pratiklerini ve haberin niteliklerini, unsurlarını etkilemektedir. Aynı zamanda ortaya yeni habercilik türleri çıkmıştır. Gazetecilik mesleğinin rollerinde de değişim ve dönüşüm yaşanmıştır. Bu çalışmada dijital medyada habercilik incelenmiştir. Çevrimiçi gazeteler ve sosyal medya ile habercilikte yaşanan değişim ve dönüşüm araştırılmıştır. Bunun için derinlemesine görüşmeler yapılarak bu konuda meslek profesyonelleri ile görüşmeler yapılmıştır. Habercilikte yaşanan değişim ve dönüşüm süreci irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The digitalization process, which is experienced due to the development of new communication technologies, affects journalism and the media industry.The media world, that is digitalized through the development of computer and internet technologies is now called“new media”or“digital media”. In the field of journalism, a process of change and transformation is experienced with the development of new communication technologies. With the opportunities provided by internet technologies, the news production process and the publication of the news have been transferred to the digital environment. Journalism practices have begun to differentiate from traditional mass media such as newspapers, magazines, radio and television. Digitization of traditional journalism; affects journalism practices as well as the qualities and elements of news. At the same time, new types of journalism have emerged. Changes and transformations have also occurred in the roles of the journalism profession. In this study, journalism in digital media is examined. The change and transformation in journalism with online newspapers and social media are investigated. For this purpose, interviews were conducted with professionals on this subject, using in-depth interview research method and the change and transformation process in journalism is studied.