Müzisyen kimliği ve kültürel belleğin aktarılması bağlamında Edirne Karaağaç Mahallesi müzisyenleri
Edirne Karaağaç Neighborhood musicians in the context of musician identity and transferring cultural memory
  1. Tez No: 737630
  2. Yazar: MERT CANER
  3. Danışmanlar: PROF. SERPİL MURTEZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Müzisyen Kimliği ve Kültürel Belleğin Aktarılması Bağlamında Edirne Karaağaç Mahallesi Müzisyenleri konulu bu tezde, nüfus mübadelesi kapsamında Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelerek Edirne Karaağaç Mahallesine yerleştirilen ve o tarihten günümüze kadar müzisyenlik yapan Katırcı, Yanyacı, Yoldauçmaz, Zurna, Zurnacı soy isimlerini alan aile bireyleri içerisinde geçmişten günümüze kadar müzisyenlik yapan aile bireylerinin kimler olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda aile bireylerinin kültürel bellek ve iletişimsel bellekleri incelenmiştir. Araştırma alanı olarak, Edirne ili Merkez ilçeye bağlı Karaağaç Mahallesi seçilmiştir. Nitel araştırma desenine göre tasarlanan ve nitel araştırma yöntemi kullanılan bu araştırmada, müzisyenler ile birebir görüşmeler yapılmış, görüşme içerisinde bazen direkt cevap isteyen bazen ise yoruma açık cevabı olan sorular kendilerine yönetilmiştir. Verilen cevaplar, işitsel ve görsel kayıtlar kullanılarak araştırma desteklenmiş ve kayıt altına alınmıştır. Toplamda 11 birey ile 25 saatlik video, bireylere ait olan 130 fotoğraf tan oluşan veri havuzu oluşturulmuştur. Araştırma içerisinde diğer önemli veri toplama araçları olarak ise; derinlemesine gözlem, otoetnografi ve analiz yöntemleri kullanılmıştır. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde geçmişten günümüze olmak üzere Edirne ilinin tarihçesi hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde kültür kavramının tanımlaması yapılarak kültüre ait özellikler hakkında bilgilere yer verilmiş, kültürel süreçler hakkında açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde bellek kavramının tanımlaması yapılmış bellek türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde 'mekân' kavramının tanımlaması yapılmış türleri hakkında bilgilendirme yapılarak oluşum süreçleri açıklanmıştır. Mekân kavramı bellek kavramı ve kolektif bellek kavramı ile ilişkilendirilerek açıklamalarda bulunulmuştur.Altıncı bölümde 'Kimlik' kavramı hakkında tanımlamalar yapılmış Mesleki Kimlik kavramı açıklanarak Kimlik ile temsil bağlamında Müzik ve Müzisyen kimliği hakkında bilgiler verilerek ''Esnaf müzisyenlik'' kavramı tanıtılmıştır. Sonuç bölümünde ise 'KATIRCI, YANYACI, YOLDAUÇMAZ, ZURNA,ZURNACI'' soy isimli müzisyenlik yaptığı tespit edilen aile bireylerinin hangi çalgılar çaldıkları belirlenmiş, geçmişten günümüze hangi müzikleri icra ettikleri ortaya çıkarılarak geçmişte icra edilip bugün icrasına rastlanmayan müzikler notayaalınmıştır. Öneri bölümünde bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis on the Musicians of Edirne Karaağaç Neighborhood in the Context of Musician Identity and Transfer of Cultural Memory, family members who came from Greece and Bulgaria as part of the population exchange and settled in Edirne Karaağaç District, who have been musicians since then, took the surnames Katırcı, Yanyacı, Yoldauçmaz, Zurna, Zurnacı. It has been determined who the family members who have been musicians from the past to the present. In this context, cultural and communicative memories of family members were examined. As the research area, Karaağaç Neighborhood, which is connected to the central district of Edirne province, was chosen. In this research, which was designed according to the qualitative research design and used the qualitative research method, one-to-one interviews were conducted with the musicians, and questions that sometimes require direct answers and sometimes open to interpretation were asked to them. The research was supported and recorded by using the answers given, audio and visual recordings. In total, a data pool consisting of 11 individuals and 25 hours of video and 130 photographs belonging to individuals was created. As other important data collection tools in the research; In-depth observation, autoethnography and analysis methods were used. After the introduction, in the second part, information about the history of Edirne province, from past to present, is given. In the third chapter, the definition of the concept of culture has been made and information about cultural features has been given, and explanations have been made about cultural processes. In the fourth chapter, the definition of memory concept and information about the types of memory are given. In the fifth chapter, the definition of the concept of 'space' has been made and its formation processes have been explained by informing about its types. The concept of space has been associated with the concept of memory and the concept of collective memory, and explanations have been made. In the conclusion part, the instruments played by the family members with the surname 'KATIRCI, YANYACI, YOLDAUÇMAZ, ZURNA, ZURNACI' were determined, and the music they performed in the past but not performed today was notated. A number of suggestions have been made in the suggestion section.