İşveren markası: Stratejik insan kaynakları uygulamaları ve işte kalma niyeti açısından incelenmesi
Evaluation of employer brand perspectives of strategic human resources practices and intention to stay
- Tez No: 737634
- Danışmanlar: PROF. DR. VALA LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı, Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi ve İşveren Markasının İşte Kalma Niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi yaklaşımı, İKY departmanının kendi içinde ve diğer departmanlarla birlikte uyum içinde işletme stratejisine hizmet etmesini, işletmenin rekabetçilik ve yenilikçilik düzeyinin yükseltilmesini ifade eder. Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi işletme performansının ve verimliliğinin arttırılmasına katkı sağlayan bir felsefedir. Kavramsal çerçevesi ürün/hizmet markası yazınından alınmış teorik altyapıyla oluşturulan İşveren Markası, aday ve mevcut çalışanlara sunulan işlevsel ve duygusal faydaları içeren ve işveren tarafından sunulan“çalışılacak harika bir yer”vaadidir. İhtiyaç duyulan nitelikli çalışanı işletmeye çekmeye, elde tutmaya ve Stratejik İKY yaklaşımının hammaddesi insan sermayesinin nitelik ve niceliğini arttırmaya hizmet eder. İşte Kalma Niyeti ise, iş gücü devrini azaltmaya katkı sağlayan, Stratejik İKY ve İşveren Markasının cezbetmeye ve elde tutmaya hizmet ettiği insan sermayesinin gösterdiği işletmede kalma davranışıdır. Söz konusu kavramların işletme için sağladığı faydalar ve kavramlar arası ilişkiler, bir bankanın bir bölge müdürlüğüne bağlı şubelerinin 347 çalışanına anket uygulanarak belirlenmiştir. Anketten elde edilen verilerin analizleri SPSS 24 ve AMOS 23 programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda Stratejik İKY uygulamalarının İşveren Markası üzerinde pozitif etkisi olduğu, Stratejik İKY ve İşveren Markası kavramlarının her birinin çalışanların İşte Kalma Niyetine olumlu etki etkide bulunduğu, Stratejik İKY ve İşte Kalma Niyeti İlişkisinde İşveren Markasının kısmi aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the impact of Strategic Human Resources Management and Employer Branding on Intention to Stay. The Strategic HRM approach means that the HRM department serves the business strategy in harmony within itself and with other departments, increasing the competitiveness and innovativeness level of the business. Strategic HRM is a philosophy that contributes to increasing business performance and productivity. Employer Branding, whose conceptual framework was created with a theoretical infrastructure taken from the product/service brand literature, is the promise of a“great place to work”offered by the employer, including the functional and emotional benefits offered to candidates and current employees. It serves to attract and retain the required qualified employees and increase the quality and quantity of human capital which is the source of the Strategic HRM approach. Intention to Stay is the behavior of staying in the business which is demonstrated by the human capital, which the Strategic HRM and Employer Branding serve to attract and retain, contributing to reducing the turnover of the workforce. The benefits of these concepts for the business and the relationships between the concepts were determined by applying a questionnaire to 347 employees of a bank. The analyses of the data obtained from the questionnaire were performed using SPSS 24 and AMOS 23 programs. As a result of the research, it has been determined that Strategic HRM practices have a positive effect on the Employer Branding, that each of the concepts of Strategic HRM and Employer Branding has a positive effect on the Intention to Stay at and that the Employer Branding has a partial mediating effect on the relationship between Strategic HRM and Intention to Stay.