İşveren markası ve iş tatmini ilişkisinde kişi-örgüt uyumunun rolü
The role of person-organization fit in the relationship between employer branding and job satisfaction
- Tez No: 903666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşveren markası ile iş tatmini arasındaki ilişki, insan kaynakları yönetiminde önemli konulardan birisidir. İşveren markası, bir işverenin misyonu, değerleri, kültürü, çalışma ortamı, itibarı ve kariyer fırsatlarını kapsayan ve işveren olarak çekici ve ayırt edici bir imaj oluşturmayı amaçlayan stratejik çabaları içeren bir kavramdır. Bu araştırma, işveren markasının iş tatminini nasıl etkilediğini ve kişi-örgüt uyumunun bu ilişkiye ne ölçüde aracılık ettiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında İzmir bölgesinde imalat sanayinde faaliyet gösteren üç işletmenin beyaz yaka çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri alınmış, İşveren Markası Uygulamaları Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve Kişi-Örgüt Uyumu Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma kapsamında 212 katılımcıdan veri toplanmıştır. Bulgular, işveren markası uygulamaları ve çalışanların iş tatmini düzeyleri arasında pozitif yönlü, orta-yüksek düzeyde ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. İşveren markası uygulamalarının, iş tatminine, kişi-örgüt uyumu üzerinden dolaylı etkisinin de anlamlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, işveren markasını geliştirmek suretiyle daha motive ve iş tatmini yüksek bir işgücüne sahip olmak isteyen kuruluşlara rehberlik edebilecektir.
Özet (Çeviri)
The relationship between employer branding and job satisfaction is a critical topic within human resource management. Employer branding refers to strategic efforts aimed at creating an attractive and distinctive employer image by highlighting a company's mission, values, culture, work environment, reputation, and career opportunities. This research aims to explore how employer branding influences job satisfaction and to what extent person-organization fit mediates this relationship. In this study, a survey was conducted among white-collar employees of three manufacturing companies in the İzmir region of Turkey. Participants provided demographic information and responded to Employer Branding Practices Scale, Job Satisfaction Scale, and Person-Organization Fit Scale. Data were collected from 212 participants. The findings indicate a statistically significant, moderately high positive relationship between employer branding practices and employee job satisfaction. Additionally, it was observed that employer branding practices indirectly influence job satisfaction through person-organization fit. The findings of this research can guide organizations seeking to enhance their employer brand towards cultivating a more motivated and satisfied workforce.