Duygusal zekâ ile stresle başa çıkma tarzları ve stresle başa çıkma tarzları ile örgütsel stres kaynakları arasındaki ilişkiler: Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı öğretmenler üzerine bir araştırma
Styles of coping with emotional intelligence and stress and relationships between coping with stress and sources of organizational stress: On teachers affiliated to Zonguldak Provincial Directorate of National Education
  1. Tez No: 737633
  2. Yazar: MEMNUNE ELBİR
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Duygusal zekâ, duyguları anlamak, tanımak ve duyguları etkin bir biçimde kullanma yeteneğidir. Bireylerin hem özel yaşamlarında hem de iş hayatlarında başarılı olabilmeleri duygusal zekâ düzeylerinin yüksek olmasına bağlıdır. Araştırmanın amacı ortaokul ve lisede görev yapan öğretmenlerin duygusal zekâ seviyelerinin stresle başa çıkma tarzları ve stresle başa çıkma tarzlarının örgütsel stres üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim öğretim yılında Zonguldak il merkezinde bulunun MEB'e ait ortaokul ve lisede görevli olan öğretmen katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Duygusal Zekâ Ölçeği', 'Öğretmenlerin Örgütsel Stres Kaynakları Ölçeği', 'Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği' ve 'Öğretmen Bilgi Formu' kullanılmıştır. Öğretmenlerin duygusal zekâ, örgütsel stres kaynakları ve stresle başa çıkma tarzları alt boyutları arasındaki ilişki ve etkinin belirlenmesi için korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre duygusal zekâ seviyelerinin stresle başa çıkma tarzları alt boyutları üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Stresle başa çıkma tarzları alt boyutlarından sosyal destek arama, çaresiz yaklaşım, iyimser yaklaşım ve kendine güvenli yaklaşımın stres kaynakları alt boyutları üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Boyun eğici yaklaşım alt boyutu ise stres kaynakları alt boyutları üzerinde etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence is the ability to recognize and understand emotions and to use emotions effectively. The ability of individuals to be successful both in their private and business lives depends on their high level of emotional intelligence. The aim of the study is to reveal the effects of emotional intelligence levels of secondary and high school teachers on their styles of coping with stress and their styles of coping with stress on organizational stress. The universe of the research consists of teacher participants who work in a secondary and high school affiliated to the Ministry of National Education in the center of Zonguldak in the 2019-2020 academic year.“Emotional Intelligence Scale”,“Teachers' Occupational Stress Sources Scale”,“Coping with Stress Scale”and“Teacher Information Form”were used as data collection tools in the study. Correlation and regression analyzes were used to determine the relationship and effect between teachers' emotional intelligence, organizational stress sources and stress coping styles. According to the results of the regression analysis, it is seen that emotional intelligence levels are effective on the sub-dimensions of coping styles. It can be said that seeking social support, helpless approach, optimistic approach and self-confident approach, which are sub-dimensions of coping styles, are effective on stress sources sub-dimensions. Submissive approach sub-dimension has no effect on stress sources sub-dimensions.