İlkokuma-yazma öğretiminde eğitim denetçilerinin öğretmenlere katkı düzeyi
The Contribution lecel of educational supervisors into the teaching of primary reading and writing
- Tez No: 73764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilkokuma-yazma öğretimi sürecinde ilköğretim denetçilerinin öğretmenlere sağladığı katkı düzeyi, öğretmen ve denetçi görüşlerine göre incelenmiştir. Araştırmada şu sorulara yanıt aranmıştır. 1. Öğretmenlere göre, ilkokuma-yazma sürecinde denetçilerin öğretmenlere katkıda bulunma düzeyi nedir? 2. Öğretmenlerin cinsiyeti, öğrenim durumları ve kıdemleri, bu katkı düzeyinin belirlenmesinde farklılık göstermek te midir? 3. Denetçilere göre, denetçilerin, ilkokuma yazma sürecinde öğretmenlere katkıda bulunma düzeyleri nedir? 4. Denetçilerin öğrenim durumları ve kıdemleri bu katkı düzeyinin belirlenmesinde farklılık göstermek te midir? 5. İlkokuma-yazma sürecinde denetçilerin öğretmenlere katkıda bulunma düzeyine ilişkin denetçi ve öğretmenlerin görüşleri arasında fark var mıdır? Araştırmanın evrenini 1997-1998 eğitim öğretim yılında Ankara Hine bağlı 8 merkez ilçede (Sincan, Etimesgut, Çankaya, Gölbaşı, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Altındağ) görev yapan 11241 sınıf öğretmeni ve Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü' nde görev yapan 187 ilköğretim denetçisi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi eleman örneklemi ile belirlenmiş ve random yöntemi ile seçilmiştir. Buna göre ilköğretim denetçilerinin 110'u ile öğretmenlerin 430'u örneklem grubu olarak alınmıştır. İlköğretim denetçilerinin 90'ına, sınıf öğretmenlerinin ise 371 'ine ulaşılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzmanlarca yeterli olduğu belirtilen anket kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır.VI Birinci bölümde denetçi ve öğretmenlere ilişkin kişisel bilgiler yer almakta, ikinci bölümde ise ilkokuma-yazma sürecine ilişkin maddelerden oluşan 19 ifade yer almaktadır. İlkokuma-yazma sürecinde denetçilerin öğretmenlere yaptıkları katkı düzeyleri“Tam (5)”,“Çok (4)”,“Orta (3)”,“Az (2)”,“Hiç (1)”seçenekleriyle ifade edilmiştir. Birinci ve üçüncü alt problemde aritmetik ortalamalar hesaplanmıştır. İkinci ve dördüncü alt problemin çözümünde ikili gruplar için“t testi”, ikiden fazla gruplar için ise, varyans analizi, varyans analizi sonucunda gruplar arasında ortaya çıkan anlamlı farklılıkların, hangi gruplar arasında kaynaklandığını belirtmek amacıyla da çoklu karşılaştırmalarda kullanılan Tukey's HSD Çoklu Karşılaştırma Test Tekniği kullanılmıştır. Beşinci alt problemin verilerinin çözümlenmesinde ise“t testi”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulardan; ilkokuma-yazma sürecinde, denetçilerin öğretmenlere sağladığı katkı düzeyi, öğretmen ve denetçi görüşlerine göre farklı bulunmuştur, öğretmen görüşlerine göre, denetçilerin sağladığı katkı düzeyi“az”, denetçilere göre ise“orta”düzeydedir. Öğretmenlerin cinsiyetleri, öğrenim durumları ve kıdemlerinin, ilkokuma- yazma sürecinde, denetçilerden aldıkları katkı düzeyinin belirlenmesinde birer değişken olduğu anlaşılmıştır. Erkek öğretmenler kadınlarda Eğitim Enstitüsü ve Eğitim Yüksek Okulu mezunu öğretmenler diğer okul mezunu öğretmenlere; 16-20 yıl kıdeme sahip öğretmenler diğer kıdeme sahip öğretmenlere denetçilerden daha çok katkı aldıklarını belirtmişlerdir. Eğitim Fakültesi mezunu denetçiler diğer okul çıkışlı denetçilere; 16-20 yıl kıdeme sahip denetçiler diğer kıdeme sahip denetçilere göre öğretmenlere daha çok katkıda bulunduklarını ifade etmişlerdir. Öğretmen ve denetçilerin görüşleri arasında, ilkokuma yazma öğretimi sürecinin bir maddesi dışında, görüş farklılığı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
VXX SUMMARY In this study, the contribution level of primary education inspectors in the process of reading and writing to the teachers has been investigated according to the views of teachers and inspectors. The study concerned with the following questions; 1- According to the teachers, what is the contribution level of inspectors' to the teachers in the primary reading and writing process? 2- Do the sex, education and experience of teachers make difference in determining the contribution level? 3- According to the inspectors, what is the contribution level of inspectors to teachers in Theprimary reading and writing process? 4- Do the education and experience of inspectors make difference in the contribution level? 5- In the primary reading and writing process, is there a difference between the teachers' and inspectors' views in relation to the contribution level of inspectors to? The population of the study consisted of 1 1241 primary class teachers working in 8 sub-provinces of Ankara (Sincan, Etimesgut, Çankaya, Gölbaşı, Yenimahalle, Keçiören,Mamak, Altındağ and 187 primary education inspectors working in Ankara National Education Directorate. The sample of the study was specified randomly, 110 inspectors and 430 teachers were included in to the sample group. 90 primary education inspectorsand 371 primary education teachers were reached. A questionnaire developed by the researcher and approved by the experts was administered to the sample group. The questionnaire consisted of two sections. The first section includes the items to collect personal data and the second section consisted of 19 items related to the primary reading and writing process. Thes cale of“Complete (5)”,“Very much (4)”,“Medium (3)”,“Little (2)”,“none (1)”wasVZJLX used to idenf iy. The contribution level of inspectors to teachers in the primary reading and writing. For the first and second sub-problems aritmetre means were computed. For the analysis of second and fourth sub-problems,“t test”was applied to two-groups, variance analysis was applied to multi-groups. Turkey's Multi-comparison Test was used to identity the source of difference in case of having a significant difference as a result of variance analysis. The obtained findings show that there is a significant difference between the views of teachers and inspectors in relation to the contribution level of inspectors. According to the teachers' views, the contribution provided by the inspectors is valued as“littfe”according to theincpectors' views, it is valued as“midium”It is understood that the teachers' sex, education and experience are variables in determining the contribution level of inspectors in the primary reading and writing process. Male and female teachers, graduates of Education Institutes and Higler Education Schools, get more contribution than the other teachers: 16-20 years experienced teachers get more contribution than the other groups. The inspectors, graduates of faculty of education and 16-20 years experrienced, olaim that they contribute to the teachers more than the other inspectors.