Hacettepe Üniversitesi dört yıllık lisans programlarındaki öğrenci ve öğretim üyelerinin öğrenme stillerinin karşılaştırılması
Comparison of the learning styles of the lecturers and the senior students at Hacettepe University
  1. Tez No: 73763
  2. Yazar: DERYA OKTAR ERGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
1 ÖZET Bu araştırmada, 1995-1996 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi'nin dört yıllık lisans programlarındaki son sınıflara devam eden 569 öğrenci ile aynı bölümlerde görevli 310 öğretim üyesine David A. Kolb tarafından geliştirilen ve güvenirliği sınanmış daha sonra 1993 yılında Buket Akkoyunlu ve Petek Aşkar tarafından Türkçe'ye çevrilerek güvenirlik çalışması yapılmış olan Öğrenme Stili Envanteri uygulanarak, araştırma kapsamına giren öğrenci ve öğretim üyelerinin öğrenme stillerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Dört temel öğrenme biçiminden elde edilen puanlar ile birleştirilmiş puanların Cronbach-alpha ile güvenirliği hem öğrenciler hem de öğretim üyeleri için ayrı ayrı hesaplanmış ve güvenirlik katsayıları tatmin edici bulunmuştur. Araştırmada uygulanan öğrenme stili envanterlerinden elde edilen puanların öğrenme biçimleri ve bileşenlerine ilişkin Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmış ve öğrenme biçimleri ile bileşenlerinin aralarında ilişki olmadığı saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin yaş, orta öğretim başarı puanı, akademik ortalama, üniversite ve giriş puan türü, cinsiyet, lise kolu mezun olunan lise grupları ve mezuniyet durumları ile öğrenme stilleri arasındaki ilişki miktarları ki-kare çözümlemesi uygulanarak araştırılmış, bu ilişki miktarları yaş ve mezuniyet durumları dışındaki bütün değişkenler için önemli bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan öğretim üyelerinin yaş, cinsiyet, unvan, çalıştıkları bölümün üniversiteye giriş puan türü ve doktora yaptıkları1 IV üniversite ile öğrenme stilleri arasındaki ilişki katsayıları ki-kare çözümlemesi ile hesaplanmış ve bu ilişki miktarları önemli bulunmuştur. Üniversiteye giriş puan türüne göre gruplanan bölümlerdeki erkek ve kız öğrenciler ile kadın ve erkek öğretim üyelerinin öğrenme stilleri iki oran karşılaştırması yöntemi ile çözümlenmiştir. Kız öğrencilerin kadın öğretim üyelerine nazaran Ayrıştıran, kadın öğretim üyelerinin kız öğrencilere nazaran Yerleştiren; erkek öğretim üyelerinin erkek öğrencilere göre Değiştiren öğrenme stilini daha çok benimsedikleri belirlenmiştir. Üniversiteye giriş puan türüne göre gruplanan bölümlerdeki öğrenci ve öğretim üyelerinin öğrenme stilleri arasındaki ilişki iki oran karşılaştırması yöntemi ile çözümlenmiştir. Üniversiteye Fen ve Yetenek puan türü ile girilen bölümlerdeki öğrencilerin, bu bölümlerdeki öğretim üyelerine göre Ayrıştıran öğrenme stilini daha çok benimsedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the learning styles of 310 lecturers and 569 senior students attending the spring semester öf 1995-1996 academic year at Hacettepe University have been determined and compared by using“Learning Style Inventory”development by David A. Kolb, of which the reliability had been proven and later in 1993 translated into Turkish and the reliability was checked by Buket Akkoyunlu and Petek Aşkar. The reliability of the four basic learning modes and the combined scores have been checked by using Cronbach's Alpha for the students and the lecturers and the reliability coefficients have been found satisfactory. The Pearson correlation coefficients for the four basic learning modes and the two combined scores have been calculated and no significant relationship has been observed. The level of the relationship between the learning styles and age, secondary education achievement score, academic average, types of university enterance exam scores, sex, subject matter in high school, gruduated high school and whether being a graduate or not have been examined by using“Chi-Square method”. Except age and graduation the correlation between all the variables and the learning styles have been found significant. The level of the relationship between the learning styles and age, sex, title, types of university enterance exam scores and school of graduate studies of the lecturers have been found significant except age. The learning styles of the lecturers and the students, grouped according to the types of university enterance exam scores have been1 VI compared by using the“significance of the difference between proportions method”. The female students and the lecturers have been found to be more inclined to be Converger and Accomodator respectively. Male lecturers have been found to be more inclined towards Diverger compared to male students. The learning styles of the students and the lecturers grouped according to the types of university enterance exam scores, have been compared by using the“significance of the difference between proportions method”. The students in the departments entered based on Science and Aptitute scores have been found to be more inclined towards Converger compared to the lecturers.