Örselenmiş kadın sendromu ve kadın suçluluğu
Battered woman syndrome and female delinquency
- Tez No: 737645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada istismarcı eşini/partnerini öldüren veya ağır yaralayan kadınları temsil eden avukatların, örselenmiş kadın sendromunun kısmen tartışıldığı davalara ilişkin deneyimleri, kadına şiddete ilişkin görüşleri ile birlikte değerlendirilerek anlaşılmaya çalışılmıştır. Uzun süreli sistematik şiddete maruz bırakılan kadınların istismar edildikleri ilişkiden ayrılamama sebepleri, toplumsal, bireysel, psikolojik boyutları ile incelenmiş ve ceza adalet sisteminin bu kadınlara yaklaşımı ele alınmıştır.Bu kapsamda öncelikle kadın suçluluğuna ilişkin tanımlar ve geleneksel kriminoloji ve modern kriminolojinin kadın suçluluğuna yaklaşımı ele alınmıştır. Ardından feminist kriminolojinin kadın suçluluğu bakımından geleneksel kriminoloji ve modern kriminolojiye getirmiş olduğu eleştiriler incelenmiş, feminist kriminologların kadın suçluluğunun özgül koşullarını gözeterek geliştirdiği ''kadınları suça sürükleyen izlekler teorisi'' ele alınmıştır. Kadınları suça sürükleyen izleklerden biri olan örselenmiş kadın izleğine ilişkin genel bilgiler verilerek bir travma sonrası stres bozukluğu olan örselenmiş kadın sendromu ve suç davranışı ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Ardından örselenmiş kadın sendromundan mustarip kadınların ceza adalet sisteminde hukuk tekniği bakımından nasıl değerlendirildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the experiences of lawyers representing women who killed or seriously injured their abusive spouses/intimate partners in litigations where the battered woman syndrome was partially discussed were evaluated together with their views on violence against women. The reasons why women who have been subjected to long-term systematic violence cannot leave the relationship in which they are abused are examined in terms of social, individual, and psychological dimensions, and the approach of the criminal justice system to these women is discussed.Within the scope, first, definitions of female delinquency, approaches of traditional criminology and modern criminology to female delinquency are evaluated. Feminist criminology's criticisms against traditional criminology and modern criminology have been examined in terms of female delinquency, Feminist Pathways Theory developed by feminist criminologists considering women's specific conditions have been evaluated. By giving general information about the situational offender which is one of the themes in the feminist pathways theory, its relationship with the battered woman syndrome, which is a post-traumatic stress disorder, and criminal behaviour has been evaluated. Then, how women afflicted with battered woman syndrome are evaluated in the criminal justice system is examined.