Ürolojik üreterorenoskopi (URS) vakalarında sedasyon alan hastalarda kapnografinin (capnostream ile) rolü
Urological ureterorenoscopy (URS)in patients received sedation in their casethe role of capnography (with capnostream)
- Tez No: 737646
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda; sedasyon altında yapılan üreterorenoskopi (URS) vakalarında, standart monitörizasyona ek olarak yapılan kapnografi monitörizasyonunun, apne, hipoksemi, desaturasyon ve diğer vital parametrelere etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda; sedasyon altında elektif olarak URS yapılacak olan, 18-75 yaş arasında 150 hasta dahil edildi. Olgular rastgele 75'er kişilik 2 gruba ayrıldı. Kapnografi monitörizasyonu yapılan olgular“Çalışma Grubu”, kapnografi monitörizasyonu yapılmayan olgular“Kontrol Grubu”olarak adlandırıldı. Hastalar rutin olarak monitorize edildi. Çalışma grubundaki vakalarda ek olarak ETCO2 ve integre pulmoner indeks (IPI) non-invaziv şekilde monitorize edildi. Sedasyon süresince iki gruptaki apne, hipoksemi, desaturasyon gelişimi ve havayolu yönetiminde yapılan müdahaleler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In our study; we aimed to investigate the effect of capnography monitoring in addition to standard monitoring on apnea, hypoxemia, desaturation and other vital parameters in cases of ureterorenoscopy (URS) performed under sedation. In our study; were included 150 patients between the ages of 18-75 who were to undergo elective URS under sedation. The cases were randomly divided into 2 groups of each 75 people. The cases with capnography monitoring were named as“Study Group”, and the cases without capnography monitoring were named as“Control Group”. The patients were routinely monitored. In addition, ETCO2 and integrated pulmonary index (IPI) were monitored non-invasively in the cases in the study group. During sedation, apnea, hypoxemia, development of desaturation and interventions in airway management in two groups were recorded.