A framework for network monitoring and performance based routing in distributed middleware systems
Dağıtık ara katman sistemlerde ağ izleme ve performansa dayalı yönlendirme için bir çerçeve
  1. Tez No: 737696
  2. Yazar: GÜRHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEOFFREY FOX
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Syracuse University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnternet şu anda giderek daha karmaşık etkileşimi desteklemek için kullanılıyor ve giderek daha fazla uygulama, hizmet ve çerçevenin bir sonucu olarak modeller ağ merkezli oluyor. Ağın ve ağ bağlantılı kaynakların verimli kullanımı çok önemlidir. Ağ performansı toplamak, uyarlanabilir yönlendirme yeteneği sağlamayı amaçlayan sistemler için bir ön gerekliliktir. Ayrıca donanım tabanlı performansa dayalı yönlendirme çözümlerinin yönetimi, ağın temel donanım yapısı ve bu donanımlar için erişim ayrıcalığı gerektirdiği için zordur. Bu tezde, merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve donanımdan bağımsız, performans izleme, veri toplama ve dinamik yönlendirme bölümlerinden oluşan performansa dayalı dinamik yönlendirme sistemi sunulmuştur. Sunulan network performansı toplama çerçevesi, farklı alanlara yayılan, farklı iletişim protokolleri içeren ve farklı uygulamaları destekleyen sistemler için uygundur. Ağ sisteminde izlenen performans değerlerinin verimli bir şekilde yayılmasını sağlayacak bir yayınla/abone ol mesajlaşma şeması önerilmiştir. Tezde sistemimizin farklı yönleri ve farklı ağ ayarları için test sonuçlarını sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Internet is presently being used to support increasingly complex interaction models as a result of more and more applications, services and frameworks becoming network centric. Efficient utilization of network and networked-resources is of paramount importance. Network performance gathering is a precursor to any scheme that seeks to provide adaptive routing capabilities for interactions. Furthermore, hardware based performance based routing solutions are hard to manage since they require a knowledge about the underlying hardware structure of the network, as well as access privileges to the network related hardware devices. In this thesis we present de-centralized, scalable, and hardware independent performance based dynamic routing system which consists of three parts; performance monitoring, aggregation and dynamic routing. We present a network performance aggregation framework that is extensible and appropriate for distributed messaging systems that span multiple realms, disparate communication protocols and support different applications. We propose using publish/subscribe messaging scheme for efficient propagation of monitored performance values in the network system. We present the test results regarding the difference aspects of our system for different network settings.