Sağlık turizmi kapsamında talassoterapinin Akçakoca'da uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
A research on the applicability of thalassotherapy within the scope of health tourism in Akçakoca
- Tez No: 737695
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MESCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada amaç, sağlık turizmi kapsamında yer alan, termal turizm uygulamalarından biri olarak talassoterapi tedavi yöntemleri ve talassoterapi merkezleri hakkında literatüre katkı sağlamaktır. Bu bağlamda Düzce ilinin Akçakoca ilçesinde bir talassoterapi merkezi kurulmasına yönelik olarak, bölgenin sahip olduğu potansiyelin belirlenmesine yönelik araştırmaya katılan katılımcıların görüşlerini değerlendirmektir. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Nitel araştırma kapsamında düzenlenen görüşme formu 10 adet mülakat sorusu ile oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini oluşturan 5 yerel yönetim birimi, 11 yerel halk ve 5 akademisyen olmak üzere toplamda 21 katılımcı ile görüşme tekniği ile düzenlenen görüşmelerde 10 adet mülakat sorusu yöneltilmiştir. Görüşme sonucunda katılımcılardan elde edilen nitel veriler betimsel analize tabi tutulmuş olup, yazıya dökülen katılımcı görüşlerinin analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma neticesinde elde edilen verilerden çıkan sonuca göre, genel olarak“Sağlık Turizmi Kapsamında Talassoterapinin Akçakoca'da Uygulanabilirliği Üzerine Bir Araştırma”başlığına çerçevesinde katılımcıların görüşleri bir talassoterapi merkezinin kurulması yönünde olmuştur. Akçakoca'nın sahip olduğu stratejik konumu, denize olan kıyı şeridinin uygunluğu, eşsiz güzellikte ve zenginlikte olan doğal güzellikleri gibi nedenlerden böyle bir merkezin kurulması için yeterli bir potansiyel taşıdığı ancak sürdürülebilirlik anlamında gerekli bilgi birikiminin ve yapılabilirlik anlamında gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması gerektiği katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Belirli özelliklerinden dolayı uygun potansiyeli taşımadığını düşünen bir grup katılımcı ise talassoterapi merkezinin kurulamamış olması için fikirlerini sunmuştur. Bu fikirler çerçevesinde sağlık turizmi kapsamında talassoterapi uygulamalarının ve yöntemlerinin neler olduğu hakkında toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalığın oluşturulması için bu araştırmanın nicel araştırma yöntemi kullanılarak da incelenebilmesi ve sonrasında bu iki araştırma arasında karşılaştırma yapılarak yeni araştırma konularının çıkarılabilmesi gibi çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature about thalassotherapy treatment methods and thalassotherapy centers as one of the thermal tourism applications within the scope of health tourism. In this context, the aim of the study is to evaluate the opinions of the participants in the research to determine the potential of the region for the establishment of a thalassotherapy center in Akçakoca district of Düzce province. In this context, qualitative research method was used in the study and the data were obtained by semi-structured interview technique. The interview form, which was prepared within the scope of qualitative research, was created with 10 interview questions. 10 interview questions were asked in the interviews held with the interview technique with a total of 21 participants, including 5 local government units, 11 local people and 5 academicians, which constitute the sample of the research. As a result of the interview, the qualitative data obtained from the participants were subjected to descriptive analysis, and the analyzes of the written participant opinions were carried out. According to the result obtained from the data obtained as a result of this research, the opinions of the participants were generally in the direction of establishing a thalassotherapy center within the framework of the title of“A Study on the Applicability of Thalassotherapy within the scope of Health Tourism in Akçakoca”. It was stated by the participants that Akçakoca has sufficient potential for the establishment of such a center due to its strategic location, the suitability of the coastline to the sea, and its unique beauty and richness, but the necessary knowledge in terms of sustainability and the necessary feasibility studies in terms of feasibility should be done. A group of participants, who thought that it did not have the appropriate potential due to certain features, presented their ideas for the fact that the thalassotherapy center could not be established. Within the framework of these ideas, various suggestions were made, such as examining this research using the quantitative research method in order to raise awareness and raising awareness of the thalassotherapy practices and methods within the scope of health tourism, and then to make a comparison between these two studies and to reveal new research topics.