Piaget'nin bilişsel gelişim kuramında Kant etkisine ilişkin bir değerlendirme
An evaluation of the Kant effect in Piaget's theory of cognitive development
  1. Tez No: 737702
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Piaget'nin bilişsel gelişim kuramında Kant'ın transendental felsefesine ilişkin izleri araştırmaktadır. Kant gerçekliğe, bilgiye, bilime ve metafiziğe ilişkin yeni bir yaklaşım ortaya koyar. Piaget ise bir bilişsel gelişim kuramcısıdır. Piaget'nin bilişsel gelişim kuramı, temel olarak genetik epistemoloji iddiasından oluşmaktadır. Genetik Epistemoloji tezi ile insan bilişini, bilgiyi, öğrenmeyi ve gelişimi irdeler. Kant ve Piaget, ortak çalışma alanlarıyla benzer kavram ve iddiaları benimser. Kant'ın kazandırdığı bu yeni yaklaşımdan etkilenmiş düşünürlerden biridir. Tezimizde Piaget'nin Kant'ın transandantal felsefesinden etkilendiğini iddia etmekteyiz. Bu amaçla tezimizde iddiamıza ilişkin bulguları inceleyeceğiz
Özet (Çeviri)
This study examines the findings of Kant's transcendental philosophy in Piaget's theory of cognitive development. Kant introduces a new approach to reality, knowledge, science and metaphysics. Piaget is a cognitive development theorist. He is one of the thinkers influenced by this new approach that Kant brought. Piaget's theory of cognitive development consists mainly of the claim of genetic epistemology.Which examines human cognition, knowledge, learning and development. Kant and Piaget embraces similar concepts and claims with their collaborative work spaces. In our thesis, we claim that Piaget was influenced by Kant's transcendental philosophy. For this purpose, we will examine the findings related to our claim in our thesis.