An Analysis if women's ambition and desire for self-expression in George Eliot's 'Middlemarch' and Henry James's 'The Portrait of a Lady'
George Eliot'in 'Middlemarch''ı ile Henry James'in 'The Portrait of a Lady''sindeki kadınalrın kendilerini ifade etmedeki hırs ve arzularının analizi
- Tez No: 73772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OPPERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
m ÖZET George Eliot (1819-1880) ve Henry James (1843-1916) 19. yüzyılın iki önemli yazarıdır. Eliot ve James 'in romanları yaşadıkları çağın kadın sorunlarını sosyal, psikolojik ve bireysel açıdan betimler. Amerikalı bir yazar olan James, yaşamının büyük bir kısmını Viktorya dönemi İngiltere'sinde geçirmiştir. Bu nedenle, roman anlayışı Viktorya dönemi romancılarına daha yakındır. George Eliot ile Henry James erkeklerin egemen olduğu bir dünyanın değer yargılarından oluşan bir sistemden dolayı acı çeken kadınların sorunlarıyla ilgilenir. George Eliot Middlemarch'da (1871-1872) ve Henry James de The Portrait of a Lady' de (1880-1881) kadının kendini ifade etmedeki hırs (en olumlu anlamıyla) ve arzusunu bu çerçeve içinde gösterirler. Middle- march 'daki kadın kahraman olan Dorothea öğrenme ve klasik bir eğitime karşı büyük bir arzu duyar. Evliliğin kendini ifade etmek için gerekli çıkış yolu olduğuna inanır. Sonuçta entellektüel arzularını ifade edebi leceğini sandığı bilgiçlik taslayan biriyle evlenir. Sonuç ise hayal kırıklığıdır. Ancak Ladislaw ile olan evliliğinde duygusal doyuma kavuşur. The Portrait of a Lady 'deki kadın kahraman olan Isabel de özgürlük veIV bağımsızlık arzusu içindedir. Hırslarını, arzularını ve düşgücünü birlikte ifade edebileceğini sandığı Osmond ile evlenir. Bu çaba da hayal kırıklığıyla sonuçlanır. iki kadın kahramanın çabalarını araştıran bu tez, giriş, iki ana bölüm ve sonuç bölümünden oluşur. Giriş bölümünde iki yazarın yaşamlarında yer alan önemli olaylar, Viktorya çağında kadının rolü ve yeriyle birlikte bu iki yazarın kadın konusundaki görüşlerine değinilir. Ana bölümlerde ise Middlemarch ve The Portrait of a Lady' de kadınların kendilerini ifade etmedeki hırs ve arzularıyla ilgili ayrıntılı bir çalışma yer alır. Bu bölümlerde idealler, arzular, tutkular ve ifade tarzları açısından kadınlarla erkekler arasındaki çatışma iki kadın kahramanın deneyimleri çerçevesinde incelenir. Bu tez, George Eliot ile Henry James 'in kadın sorununa bir çözüm getirmemelerine karşın bu sorunu tam anlamıyla inceleyerek gelecekteki çözüme bulundukları katkıyı öne çıkaran bir yaklaşımla sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT George Eliot (1819-1880) and Henry James (1843-1916) are two influential writers of the 19th century. Hence Eliot's and James's novels depict the social, psychological and individual issues which are related to women of that age. Although James was an American writer, he lived most of his adult life in Victorian England. Thus, his concept of the novel was closer to that of Victorian novelists. George Eliot and Henry James deal with the problems of women who suffer from the value system of the male-dominated world. Within this context George Eliot in Middlemarch (1871-72) and Henry James in The Portrait of a Lady (1880-81) display women's ambition and desire for self-expression. Dorothea, the heroine of Middle- march, has a deep desire for learning and classic education. She believes her opportunity and outlet for self-expression is marriage. As a result, she marries a pedant, hoping she can express her intellectual desires through him. The result is disappointment. She, however, finds emotional fulfillment with her second husband, Ladislaw. Isabel, the heroine of The Portrait of a Lady,VI also has a desire for freedom and independence. She marries Mr. Osmond hoping to express her ambitions, desires and imagination in her life through and with him. This effort, too, results in disappointment. In order to explore the struggle of both women, this thesis consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. The Introduction reveals important events in the lives of both writers, women's role and place in the Victorian era, and the writers' views about the women question. The main chapters of the thesis present a detailed study of women's ambition and desire for self- expression in the two novels. In these chapters the conflict between men and women in terms of ideals, desires, aspirations and expression is examined through the lives of the heroines, Dorothea and Isabel. This thesis concludes by revealing the fact that, while neither George Eliot nor Henry James resolve the problem of women, they do contribute to a later resolution by their thorough examination of the question.