The connection of gender, political and business participation and social media: An Analysis of factors against women in politics and business in Nigeria
Cinsiyet, siyaset ve iş dünyası katılımı ile sosyal medya bağlantısı: Nijerya'da kadınların siyaset ve iş dünyasındaki engellerin analizi
- Tez No: 876635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ULUDAG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Nijerya'da toplumsal cinsiyet ayrımcılığının bir mirası olan ataerkillik ve kadınların siyasette marjinalleştirilmesi, kadınların siyasete yavaş veya hiç var olmayan katılımını desteklemektedir. Bu tez, Sokoto Şehrinde kadınların seçilmiş yetkililer olmasını ve sosyal medya katılımını engelleyen engellere odaklanmıştır. Kültürel gecikme teorilerini ve nicel metodolojileri kullanarak bir anket yapmak için kültürel gecikmelerin çalışma tasarımına dahil edilmesi gerekir. İlk olarak, 470 kişiden yanıt toplamak için 21 maddeden oluşan bir Likert ölçeği anketi kullanılmıştır. Veriler bir anket yoluyla elde edilmiş ve veri analizi, tanımlayıcı istatistiklerin (sıklık, yüzdeler ve ortalama) kullanımı ile değerlendirilmiştir. Siyasette aktif olmayan seçmenlerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğu tespit edilmiştir. Çalışma, sosyo-ekonomik ve kültürel engellerin, ev işleri, çocuk doğurma, aile desteğinin olmaması ve olanak sağlama fırsatlarının olmamasının siyasete katılmalarını savunan kadın katılımcılar tarafından en sık dile getirilen zorluklar arasında olduğunu göstermiştir. Siyasi liderlik pozisyonlarında bulunanlar, siyasete katılımlarının toplulukları üzerinde faydalı bir etki yarattığı konusunda hemfikirdirler. Ancak kadınların büyük çoğunluğu sosyal medyaya katıldıklarını ancak siyaset açısından çok az şey yaptıklarını ifade etmişlerdir. Bu tezde, Nijeryalı kadınların siyasetteki beklentilerinin iyimser olacağı tartışılmaktadır. Nijerya'daki kadınlar, ülkenin siyasi gelişimine anlamlı bir katkı için kapasitelerini daha iyi güçlendirmek için, özellikle taban topluluklarına katılma konusunda siyasi katılımlarında güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Patriarchalism, a legacy of gender discrimination and marginalization of women in politics in Nigeria have all favored a slow or non-existent engagement of women in politics. This thesis focused on the barriers that prevent women from becoming elected officials and engagement of social media participation in Sokoto City. To conduct a survey, using the theories of cultural lag and quantitative methodologies, cultural lags have to be factored into the study design. First, a Likert scale questionnaire that contained 21 items was utilized to gather responses from 470 individuals. Data was obtained through a questionnaire and data analysis involved the use of descriptive statistics (frequency, percentages and mean). It was found that women constituted the majority of the electorate that was not active in politics. the study showed that socioeconomic and cultural impediments, household duties, bearing children, a lack of family support and lack of enabling opportunities were among the most often cited challenges stated by female participants advocating against their engagement in politics Only a handful of the women who held political leadership positions agreed that their involvement in politics brought about a beneficial impact in their communities. However, the majority of the women stated that they participated in social media while doing very little in terms of politics. It is argued in this thesis that if some of the problems outlined above are addressed, the prospects for Nigerian women in politics will be optimistic. Women in Nigeria should be empowered in their political engagement, particularly in regard to participating in grassroots communities, so as to better strengthen their capacity for a meaningful contribution to the country's political development.