İletişimsel ağlar ve toplumsal izolasyon
Communicational networks and social isolation
- Tez No: 73778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN GİDERER (GÜLTEKİN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 20. yy.'in teknolojik gelişmelerinin ortaya çıkardığı T.v., video, bilgisayar gibi iletişim araçlarının modern toplum insanını bireyciliğe, çevre sorunlarına karşı duyarsızlığa ittiğine değinildi. Çalışmanın kapsamı ve konu başlıkları gereği post modernist düşünürlerin görüşlerinden yararlanıldı. Kapitalizmin yarattığı popüler kültürün niteliği ve bu kültürün medyatik araçlar tarafından kullanılış biçimi ortaya koyuldu. Herhangi bir ürünün, bilginin ya da imajın yayılımını amaçlayan medyanın, kitleleri etkilemek için hangi ifade biçimlerini kullandığı, belirli bir anlam üretimi peşinde koşan bu araçların sanattan ne şekilde yararlandığı belirginleştirilmeye çalışıldı. Bunları incelerken özellikle 20. yy. resim sanatında ortaya çıkan kolaj tekniği, mekanik çoğaltım ve tekrarlardan oluşan bazı yapıtlar içinde yer aldığı dönem ve sanatçısının kaygılarıyla bütünleştirilerek anlatılmalıydı. Picasso, Warhol, Schwitters, Rausenberg, Johns, Rotella ve Vostell gibi önemli sanatçıların benzer temaları ele alış biçimleri bu bakımdan çalışmalara ışık tuttu. Medya tarafından sıkça kullanılan kitsch ve simulasyon gibi yeni estetik kategorilerin resim sanatına kazandırdığı yeni anlayışlar Andy Warhol'un çalışmalarından örnekler virelerek desteklendi. Küreselleşme adı altında uygulanan politikaların, iletişimsel ağlarla gerçekleştirildiği bunun da her türlü kültürel içeriği kurcalayıp, toplumları benzer algılama kalıplarına soktuğu belirlendi.“Toplumsal İzolasyon Felsefesi”olarak nitelendirilebilecek olan bu durum, kitlelerin sanatsal ya da estetik yönelimlerini de belirli formatlar aracılığıyla belirleyebilmektedir.20. yy.'ın estetiğini belirleyen medyatik unsurlar, endüstri ve sonrası dönemde tartışılan sanatsal ve felsefi sorunlara yer verilerek ele alındı. Bu da çalışmalara (resim, enstalasyon, happening) yeni anlatım olanakları sağladı.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study it is emphasized that the means of communication such as T.V, video and computer, which appeared as a result of the technological developments of 20tn century, led the people of modern community to individualism and insensitivity against the environmental problems. As a necessity of the scope and topics of this study the views of the post-modernist philosophers are taken into consideration. The characteristics of the popular culture which came into being with capitalism and the style of usage of this culture by the media have been disputed in this study. The subjects such as, what kind of expressions the media, which aims the spread of any product, information or image, used in order to influence the people; how this mass media which strives for the production of meaning made use of the art have been emphasized. While examining all these issues it was necessary to explain the works including collage technique, mechanic reproduction and repetitions especially appeared in the 20tn century painting by integrating these with the era they were produced, and the concerns of its artist. In this respect, the style in which Picasso, Warhol, Schwitters, Rausenberg, Johns, Rotella and Vostell dealt with the similar themes lighted the way in this study. The new understandings which are put forward by the aesthetic categories such as kitsch and simulation for the painting and which are frequently used by the media are supported by some examples of And Warhol's works. It is determined that the policies carried out on behalf of globalization are performed with communicational networks and that these policies affected every kind of cultural concept and led the communities to similar perceptions. This situation which can be named as“social isolation philosophy”determines the artistic and aesthetic tendencies of the people by means of certain formats. TheIV elements of media which determines the aesthetic of 20. century have been handled by taking into account the artistic and philosophical problems which are discussed in the industrial and post-industrial period. And this provided new expression possibilities (painting installation, happening) for our studies. ı