Flüt'ün tarihsel gelişimi, repertuvarı ve flüt'le ilgili yayınlar üzerine bir inceleme
Historical development of flute, repertoire and study for printed materials
- Tez No: 73779
- Danışmanlar: DOÇ. AYKUT DOĞANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, flüt'ün eski uygarlıklardan bugüne kadar olan tarihsel gelişimi incelenmiş, günümüzdeki seçme flüt repertuvarının seviyelendirilmesi yapılmış, flüt üzerine yazılmış basılı malzeme ve sürekli yayınlar listelendirilmiştir. Bu araştırmayı yaparken, flüt öğrencilerine çalgılarının tarihsel gelişimi hakkında kapsamlı bilgi vermek, günümüzdeki seçme flüt repertuvarını seviyelerine göre tanıtmak, daha sonraki yıllarda flüt üzerine araştırma yapmak isteyen araştırmacılara flütle ilgili yayınlanmış basılı malzeme ve sürekli yayınlar hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. Bölüm I'de Asur, Fenike, Mısır, İbrani, Çin, Hint, Yunan ve Roma uygarlıklarında flüt'ün tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Bölüm II' de Avrupa toplumlarında düz flüt ve yan flüt'ün tarihsel gelişimi çeşitleri ile incelenmiştir. Bölüm III' de tonlarına ve günümüzde orkestralarda kullanımlarına göre flüt çeşitleri tanıtılmış, seçme flüt repertuvarı seviyelendirilmiş, flütle ilgili basılı malzeme ve sürekli yayınlar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this thesis study, the historical development of the flute from the ancient civilisation is analysed, flute repertoire is levelled according to their difficulties and a list of printed material-periodicals are given. My aims in writing this thesis are to give detailed information to flute students about the historical developments of their instrument, to introduce a levelled view to the flute repertoire and to give more information to those who want to research in the future. Section 1 includes the development of flute in the Assyrian, Phoenician, Egyptian, Hebrew, China, India, Greek and Roman civilisations. Section 2 includes the historical development of the end blown and transverse blown flute in Europe. Section 3 introduce the flute types according to their tones and their usage in the orchestras today, give selected flute repertoire according to their difficulty levels and list the printed materials-periodicals.