Trompetin yapısı ve tarihi süreç içerisindeki gelişimi üzerine bir inceleme
A Research on the conctroction and the historical evulution of the trumpet
  1. Tez No: 73780
  2. Yazar: ÇETİN MUTLU ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Trompetin tarih içerisindeki gelişimi, Dünya trompet ekolleri ve trompet fabrikaları incelenerek trompet cakalarına aydınlatıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. I. Bölümde trompetin tanımı ve natürel trompetten pistonlu trompete geçiş süreci anlatılmıştır. II. Bölümde pistonlu trompetlerin keşfindeki aşamalar anlatılmıştır. III. Bölümde pistonlu trompetlerin orkestraya girişi anlatılmıştır. IV. Bölümde kornetin trompet üzerindeki tehdidi ve trompetin tekrar gündeme gelmesi anlatılmıştır. V. Bölümde Dünyadaki trompet fabrikaları ve değişik trompet yapma denemelerine yer verilmiştir. VI. Bölümde Dünyadaki trompet ekolleri ve Türkiye'ye trompetin gelişimi hakkında inceleme yapılmış ve detaylı bilgi verilmiştir. VII. Bölümde günümüzde natürel ve barok sazlara duyulan ilgi ve bu sazların tekrar kullanılmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this thesis is to provide detailed information on the historical evolution of the trumpet, the different schools of interpretation and various manufacturing factories of the instrument. Section I. Consists of the definition of the trumpet and the historical evolution of the naturel instrument towards the valved trumpet. Section II. Consists of the invention of the piston mechanism. Section III. Consists of the introduction of the valved trumpet to the orchestra. Section IV. Consists of the threat of the cornet against the trumpet and the revival of the trumpet. Section V. Consists of various factories and manufacturing experiments. Section VI. Consists of various interpretative and technical schools along with detailed research on the evolution of the instrument in Turkey. Section VII. Consists of revival of the natural and baroque trumpet and the interest in these instruments.