Yeni bir yerküre tasarımı: Ekolojik anayasalcılık
A new conception of the earth: Ecological constitutionalism
  1. Tez No: 737821
  2. Yazar: ENSAR KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tez çalışmasının konusu, günümüzde küresel bir sorun haline gelen ekolojik kriz karşısında anayasalcılık yöntemini kullanarak yeni bir yerküre tasarımın mümkün olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmada öncelikle krizin kendisi tanımlanarak ortaya çıkmasına sebep olan ve sorunu tırmandıran etmenler irdelenmiştir. Daha sonra mevcut antroposantrik hukuk sisteminin ekolojik krize sunduğu çözümler ve bu çözümlerin başarıya ulaşıp ulaşmadığı açıklanmıştır. Son olarak ise ekosantrik bakış açısıyla meydana getirilen anayasaların ve mahkeme kararlarının yerküre tasarımındaki etkisi ortaya konulmuştur. Çalışmanın amacı, günümüz antroposantrik hukuk bakış açısının ekolojik krizi yeniden ürettiğini ortaya koyarak eko merkezli yaklaşımlarla bu küresel sorunu durdurabileceğimizi göstermektir. Bu minvalde, liberal anlayışın ürünü olan anayasaların ve uluslararası belgelerin sınırlılığına ve yetersizliğine dikkat çekilmiştir. Doğayı merkeze alan alternatif bir hukuk sistemi için Ekvator ve Bolivya anayasaları ile diğer ülkelerin muhtelif mahkeme kararları değerlendirilmiştir. Bu incelemeler sonucunda, toplum sözleşmesi olarak da nitelendirilen anayasalara doğayla sözleşmenin nasıl eklemlenebileceğinin çerçevesini çizmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to examine whether it is possible to design a new world by using the method of constitutionalism in the face of the ecological crisis, which has become a global problem today. In the study, first of all, the crisis itself was defined and the factors that led to its emergence and exacerbated the problem were examined. Then, it is explained whether these solutions offered by the current anthropocentric legal system to the ecological crisis have been successful or not. Finally, the effect of the constitutions and court decisions has been revealed by an ecocentric view on the design of the earth. The aim of the study is to show that today's human-centered legal perspective reproduces the ecological crisis and to show that we can stop this global problem with eco-centered approaches. In this regard, the limitations and inadequacy of constitutions and international documents which are the products of liberal thought are highlighted. The constitutions of Ecuador, Bolivia and various court decisions of other countries have been evaluated for an alternative legal system that centers on nature. As a result, it is aimed to determine the framework that provides contracting with nature that can be articulated in the constitutions, which are also described as social contracts.