E-sporun pazarlama iletişim sürecinde kullanımı: Y ve Z kuşakları satın alma davranışları üzerine bir inceleme
The use of e-sports in the marketing communication process: An investigation on generations Y and Z purchase behaviors
  1. Tez No: 737820
  2. Yazar: FERİT EMRE TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖNAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her geçen gün yaşanan teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi sporda da değişikliklerin meydana gelmesine neden olmuştur. Teknolojik gelişmeler sonucunda geleneksel spor dijitalleşmiş ve teknolojiyle entegre olmaya başlamıştır. Aynı zamanda dijitalleşme sonucunda yeni bir spor dalı ortaya çıkmıştır. Bu spor dalına e-spor denilmektedir. Günümüzde geleneksel spora rakip olan e-spor artan etkisi ve bilinirliğiyle markalar için pazarlama iletişim araçlarını kullanabilecekleri ve hedef kitlelerine ulaşabilecekleri bir alan haline gelmiştir. Bu durum sonucunda ulusal ve uluslararası birçok marka e-sporda pazarlama iletişim süreci yürütmeye başlamıştır. Bu tezin amacı e-sporda yürütülen pazarlama iletişim süreci incelenerek, e-sporun en önemli oyunlarından olan League of Legends'ta markaların reklam ve sponsorluk faaliyetlerinin Y ve Z kuşağı üzerindeki algısını, kuşakların satın alma davranışı üzerindeki önemini ve marka farkındalığını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Technological developments experienced day by day have caused changes to occur in sports as well as in every field. As a result of technological developments, traditional sports have become digital and have begun to integrate with technology. At the same time, a new branch of sports has emerged as a result of digitalization. This sport is called e-sports. Today, e-sports, which rivals traditional sports, has become an area where brands can use marketing communication tools and reach their target audiences with its increasing influence and awareness. As a result of this situation, many national and international brands have started to carry out marketing communication processes in e-sports. The aim of this thesis is to examine the marketing communication process in e-sports, and to determine the perception of the advertising and sponsorship activities of brands on the Y and Z generations, the effect of the generations on the purchasing behavior and brand awareness in League of Legends, one of the most important games of e-sports.