Batı Akdeniz Bölgesi illere göre nüfus projeksiyonları
Population projections by provinces in West Mediterranean Region
- Tez No: 737875
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN TEMURLENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Kamu Yönetimi, İstatistik, Econometrics, Public Administration, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mekânsal gelişme politikaları belirlenirken, çalışılan mekanın sahip olduğu yerel potansiyelin tespit edilmesi, yerel potansiyelin harekete geçirilmesi ve mekanın rekabetçiliğinin artırılmasında nüfusun mevcut ve gelecekteki durumu büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde özellikle son 20 yıl içerisinde bölgesel gelişme plan, program ve stratejilerin hazırlanmasına ağırlık verilmesi ile birlikte bölgelere ilişkin nüfus projeksiyon senaryolarına olan ihtiyaç daha fazla hissedilmektedir. Nüfusun mevcut durumu ve gelecekteki durumuna ilişkin öngörülerin gerçekçi olması bir taraftan muhtemel talebi, öte yandan ise muhtemel talebe göre üretim politikalarının ve yatırım karar süreçlerindeki insan kaynağı ihtiyacının tespit edilmesini kolaylaştıracaktır. Bu doğrultuda, hazırlanan tez ile Batı Akdeniz Bölgesi (Antalya, Burdur ve Isparta) illerinin 2030 yılına kadar nüfus dinamiklerinin nasıl bir eğilim göstereceği tahmin edilerek sahip olacakları nüfus öngörülmektir. Tez çalışmasında yapılan projeksiyonlar, Birleşmiş Milletler tarafından geliştirilen Spectrum isimli program kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While determining the spatial development policies, the current and future situation of the population is of great importance in determining the local potential of the working place, activating the local potential and increasing the competitiveness of the place. In our country, especially in the last 20 years, with the emphasis on the preparation of regional development plans, programs and strategies, the need for population projection scenarios for regions is felt more. The current situation and realistic projection of future situation of the population on the one hand will make it easier to determine the possible demand, and on the other hand the human resource need in the investment decision processes according to the possible demand. In this direction, with this thesis, the population of the provinces of the Western Mediterranean Region (Antalya, Burdur and Isparta) is predicted by estimating how the trends of population dynamics will change until 2030. The projections made in the thesis were carried out using the program called Spectrum developed by the United Nations.