Perimenopozal ve postmenopozal hastalarda adneksiyal kitlelerin ıota (ınternatıonal ovarıan tumor analysıs) kriterleri, malignite risk indeksi, morfolojik indeks ve sadece ultrasonografide tümör boyutu ile değerlendirilmesi ve bulguların malignite ile ilişkisinin karşılaştırılması
Evaluation of adnexal masses with iota (international ovarian tumor analysis) criteria, malignancy risk index, morphological index and tumor size only on ultrasound in perimenopausal and postmenopausal patients and comparison of the relationship of findings with malignancy
- Tez No: 737889
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Adneksiyal kitle saptanan perimenopozal ve postmenopozal hastalarda preoperatif dönemde malignite riskini saptanması ve yöntemlerin etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ankara Dr Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji ve Onkoloji polikliniğine başvuran ve adneksiyal kitle tanısı alan perimenopozal ve postmenopozal 160 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 4 gruba ayrılarak preoperatif dönemde IOTA kriterleri, malignite risk indeksi, morfolojik indeks ve ultrasonografide tümör boyutu ile değerlendirilerek postoperatif histopatoloji sonuçları ile prospektif olarak karşılaştırıldı. Preoperatif olarak malignite indekslerinden elde ettiğimiz sensitivite ve spesifite oranları sırasıyla IOTA'nın sensitivitesi %85.7, spesifitesi %80.8; malignite risk indeksin sensitivitesi %50, spesifitesi %94.1; morfolojik indeksin sensitivitesi %23.5, spesifitesi %94.1; ultrasonografide tümör boyutu değerlendirmesinin sensitivitesi %100, spesifitesi %31.3 olarak bulundu. Sonuç olarak geniş popülasyonlar üzerinde yapılan çalışmalarla tanı doğruluğu kanıtlanmış ve bizim çalışmamızda da tanı doğruluğu (%91.3) en yüksek saptanan IOTA modelleri ile hastanın preoperatif malignite riski tahmin edilebilecek ve hastanın operasyonu bu doğrultuda planlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to assign malignancy risk in preoperative period and evaluate effectiveness of methods in perimenopausal and postmenopausal patients with adnexal mass. 160 perimenopausal and postmenopausal patients who are diagnosed adnexal mass and admitted to Ankara Dr Zekai Tahir Burak Women Health and Educational and Research Hospital Gynecology and Oncology Outpatient Clinics included the study. Patients are seperated into four groups and evaluated by using IOTA, malignancy risk index, morphological index and tumor size in ultrasonography and confronted prospectively with postoperative histopathological results. Preoperatively obtained sensitivity and spesifity rates for malignancy indexes are: for IOTA sensitivity is %85.7, spesifity is %80.8; for malignancy risk index sensitivity is %50, spesifity is %94.1; for morphological index sensitivity is %23.5, spesifity is %94; for tumor size in ultrasonography sensitivity is %100, spesifity is %31.3. Owing to the highest value of sensivity about 91.3% of IOTA models, proven by large population based studies, preoperative risk of malignancy could be predicted and operation planned.