Adneksı̇yal kı̇tlelerde O-RADS ve IOTA adnex model krı̇terlerı̇nı̇n patolojı̇ sonuçları ı̇le karşılaştırılması
- Tez No: 730554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL REŞAT ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Adneksiyal kitlelerde preoperatif dönemde benign ve malign ayrımı yapabilmek için Ovaryen-Adneksiyal Raporlama ve Veri Sistemi (O-RADS) ve Uluslararası Ovaryen Tümörü Analizi-Adneksiyal Model (IOTA Adnex Model) gibi skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Hastanemizde adneksiyal kitle sebebiyle opere edilen ve patolojik tanıları konulan hastaların O-RADS ve IOTA-Adneks Model skorlarının değerlendirilmesi ve over kanseri tanısındaki etkinlikleriyle adneksiyal kitlelerin yönetimindeki yerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Eylül 2019 ve Eylül 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde adneksiyal kitle tanısı ile opere edilen ve çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan hastalarla yapılmıştır. Tüm hastaların demografik özellikleri, yaş, parite, menopoz durumu, ultrasonografik morfolojileri (kitlenin çapı, solid alanın çapı, lokül sayısı, papiller projeksiyon sayısı, akustik gölgelenme varlığı, kitlenin dopplerde kanlanması, kitle duvarının düzenli olup olmaması) ve serum CA-125 seviyesi kaydedilmiştir. Bu veriler üzerinden hastaların IOTA Adnex Model ve O-RADS risk skorları hesaplanmıştır. İstatistiksel veriler SPSS Versiyon 22.0 programı yardımıyla hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 413 hasta dahil edilmiştir. 295 hastanın histopatolojik tanısı benign, 118 hastanın ise maligndir. Olguların serum CA 125 düzey ortalaması, benign olgularda 15,2 ( 2- 3096) ünite/ml ve malign olgularda ise 72,5 (5 – 9820) ünite/ml olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: International Ovarian Tumor Analysis-Adnex Model (IOTA Adnex Model) and Ovarian-Adnexal Reporting and Data System (O-RADS) have been developed for the diagnostic accuracy of adnexal masses in the preoperative period. This study aimed to evaluate O-RADS and IOTA Adnex Model scores of patients who had surgery for an adnexal mass and diagnosed in our hospital and interpret the roles of scores in management. Materials And Methods: The study consists of patients who had surgery for an adnexal mass in Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital between 01.09.2019-01.09.2021 and met the inclusion criteria. Demographic characteristics, ages, parities, menopause statuses, ultrasonographic morphologies (diameter of the mass, diameter of the solid part, number of locules, number of papillary projections, presence of acoustic shadowing, doppler evaluation of the mass, regularity or irregularity of the mass) of the patients were recorded. IOTA Adnex Model and O-RADS scores were calculated based on these data. SPSS Version 22.0 was used for statistical analysis. Results: This study consisted of 413 patients, 295 of which were benign and 118 of which were malign patients. Mean of CA 125 of the benign patients was 15,2 (2- 3096) unit/ml and mean of CA 125 of the malign patients was 72,5 (5 – 9820) unit/ml.