İç Batı Anadolu'da muhacir iskânları ve toprak tartışmaları (1850-1920)
Immigrant's settlements and land disputes in Inner Western Anatolia (1850-1920)
- Tez No: 737905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN KOKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1850'li yıllardan itibaren Osmanlı Devleti'ne Kırım, Kafkasya ve Rumeli'den yoğun biçimde göçler gerçekleşmiştir. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'ne yönelik gerçekleşen göçlerin, Osmanlı devlet ve toplum yapısında oluşturduğu etkiler tartışılmıştır. Bununla birlikte göçmenlerin iskân süreçleri ve iskân işleminden sonra devlet ile ilişkileri irdelenerek yerel ahaliyle olan etkileşimleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Muhacirlerin iskân edildikleri arazilerin statülerine ve muhacirlerin bu arazilerden ne şekilde tasarruf ettiklerine vurgu yapan çalışma, Osmanlı toprak sisteminin muhacir iskânlarıyla birlikte özellikle mülkiyet hakları açısından geçirdiği dönüşümü de irdelemiştir. Bu bağlamda göçlerin yoğun bir şekilde gerçekleştiği Kütahya, Eskişehir ve Karahisar-ı Sahib sahaları incelenmiştir. Tez, konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Devlet Arşivi'ndeki belgelerden ve çeşitli ikincil kaynaklardan yararlanarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with the 1850s, the Ottoman Empire received the mass waves of migration from the Balkans, Caucasus and Crimea. This thesis examines the impact of these migrations on the late Ottoman state and society. It also scrutinizes the settlement process of migrants and their interactions with the state apparatus and local communities in the post-settlement period. Focusing on legal status of lands and usufruct practices of the migrants across the settlement zones, the study also investigates the transformation of Ottoman land tenure system after the mass migrations with a special reference to the evolution of property rights. In this context, the thesis examines these dynamics in the regions of Kütahya, Eskişehir and Karahisar-ı Sahib (mod. Afyon), which were heavily affected by the large-scale movement of population. It utilizes both the primary documents from the Turkish Presidency State Archives of the Republic of Turkey–Department of Ottoman Archives and secondary literature.