Bolu ili Elmalık Köyü'ndeki Çerkezlerin toplumsal yaşamlarının sosyokültürel açıdan incelenmesi
A socio-cultural analysis of the social lives of Circassians in Elmalık Village of Bolu
  1. Tez No: 737914
  2. Yazar: NURCAN AKBALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sosyoloji, Linguistics, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kafkas Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çerkez Dili Ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
1864 Çerkez Sürgününden sonra Türkiye'ye göç eden Çerkezler, ülkenin farklı bölgelerine yerleşerek varlıklarını sürdürmeye çalışmışlardır. Çalışma kapsamında Bolu ili Elmalık Köyü'nde yaşayan Çerkezler hakkında detaylı bilgi edinilmesi ve Çerkezler hakkında genel değerlendirmelerde bulunulması amaçlanmaktadır. Temel amaç, Çerkezlerin sosyokültürel hayatı hakkında ilk elden bilgi edinmektir. Bu doğrultuda Çerkezlerin Kafkasya'daki tarihi, büyük sürgün süreci, sürgünden sonra Osmanlı İmparatorluğu topraklarına yerleşmeleri, Bolu ili Elmalık Köyü'ndeki Çerkezler ve güncel yaşamları hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra saha çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.0 programında işlenip analiz edilmiş ve Elmalık Köyü'ndeki günümüzde bulunan Çerkezlerin sosyokültürel hayatlarına ilişkin röportajlar yapılarak yazıya geçirilmiş olup ilk elden veriler doğrultusunda bulgular ve yorumlarla değerlendirmeler yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Circassians immigrated to Turkey after their exile and tried to maintain their existence by settling in different parts of the country. Within the scope of the study, it is aimed to obtain detailed information about the Circassians living in the Elmalık village of Bolu province, and to obtain detailed information about the Circassians in this region, and to make general evaluations about the Circassians based on the Circassians in this region. The main aim is to obtain first-hand information about the socio-cultural life of the Circassians. In this direction, theoretical information about the history of Circassians in the Caucasus, the great exile process, their settlement in the lands of the Ottoman Empire after the exile, the Circassians in the Elmalık village of Bolu province and their current lives are included in the study. Afterwards, the data obtained as a result of the fieldwork were processed and analyzed in the SPSS 22.0 program, and the study was completed by making evaluations in line with the first-hand data on the socio-cultural life of the Circassians in Elmalık Village of Bolu province.