Orman köylüsüne yapılan desteklerin beklentileri karşılama düzeylerinin ekonomik ve sosyal açıdan değerlendirilmesi (Daday örneği)
Economic and social evaluation of the expectation level of the support to the forest villager (Daday case)
- Tez No: 737930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ERKAN BUĞDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye ormancılığında önemli bir yeri olan orman köylülerine verilen ORKÖY destekleri üzerine gerçekleştirilen bu çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Türkiye'de orman köyleri-köylülerinin iller düzeyindeki dağılımı ve 1974-2020 yılları arasında ORKÖY tarafından verilen desteklerin zamansal değişimi ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Kastamonu iline bağlı Daday ilçesinde yer alan orman köylerinden 2015-2021 yılları arasında ORKÖY desteği alan orman köylüleri ile ORKÖY desteği almamış orman köylülerinden oluşan iki farklı grup ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket çalışması ile katılımcıların demografik yapısı, orman algısı, ORKÖY hakkındaki görüşleri, katılımcılara göre orman köylüsü ve hakları hakkındaki görüşlerine ilişkin elde edilen sonuçlar ve önermeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which was carried out on the ORKOY supports given to forest villagers who have an important place in Turkey's forestry, consists of two parts. In the first part, the distribution of forest villages-villagers in Turkey at the provincial level and the temporal variation of the supports given by ORKÖY between 1974-2020 are revealed. In the second part of the study, a survey was conducted with two different groups, consisting of forest villagers who received the ORKOY support and forest villagers who did not receive the ORKOY support, from forest villages in the Daday district of Kastamonu province between 2015-2021. The results and suggestions regarding the demographic structure of the participants, their perception of the forest, their views on ORKOY, and their views on the forest villagers and their rights according to the participants are presented by the survey study.