Seramik uygulamalar özelinde sanat ve terapi
Art and therapy for ceramic applications
- Tez No: 737929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sanatsal aktivitelerin kişilerin kendilerini daha iyi ifade etmesine olanak vermesi sanat terapisi kavramının önemini ortaya çıkartmıştır. Bu tez çalışmasının amacı seramik uygulamaların ve materyallerin terapi ortamında nasıl kullanılabileceğini incelemek ve örnekleriyle ortaya koymak olmuştur. Seramik uygulamalar yardımıyla katılımcıların iç dünyalarını yorumlama yeteneği ve bunun psikoterapideki karşılıkları açıklanmıştır. Çalışma içerisinde seramik uygulamalar ve dokunma duyusu arasındaki ilişki, seramik eserlerin yapısal ve yapıbozumsal süreçlerinin insan psikolojisine etkisi ve uygulamalar sayesinde katılımcıların gelişimsel süreçlerini nasıl tekrar ziyaret edebileceği incelenmiştir. Bu çalışma kil uygulamalarıyla kişilerin bilinçaltı ile nasıl iletişim kurabilecekleri, katarsis üzerinden kendileri ifade edebilecekleri, ilgili materyali bir dil olarak nasıl kullanabilecekleri ve konsept bir üretim üzerinden duygularını nasıl somutlaştırabilecekleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of art making and the ability of ones expressing oneself through this process arose the importance of art making to be used in therapeutic environments. This paper aims to analyze the use of ceramic applications in art therapy. The ability of expressing the emotions through clay-work and the correlations between the psychoteraphy and art therapy is studied. The core features of the clay-work is mentioned and is linked to various processes: the process of ones expression though touching, the process of constructing and deconstructing, and the process of regression. This paper emphasizes and differentiantes ways of expression such that: revealing the unconscious of one through clay-work, facilitating catharsis and verbal communications, and the concretization through the conceptual aspects of the clay-works.