Kırsal konutlarda günümüz kullanıcı gereksinmelerinin karşılanmasına yönelik müdahalelerin tespiti ve öneriler geliştirilmesi: Çamlıhemşin Konaklar mahallesi örneği
Detection of interventions and developing suggestions to meet today's user needs in rural housing: The case of Çamlıhemşin Konaklar neighborhood
  1. Tez No: 737936
  2. Yazar: İREM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Doğu Karadeniz kırsal mimarisi sahip olduğu değerler ve özgün özellikleri ile önemli bir kırsal mimari miras niteliği taşımaktadır. Ancak, Doğu Karadeniz kırsal yerleşmelerindeki mimari doku hızla yok olmaya başlamıştır. Bu durumun en önemli sebepleri kırsal yerleşmelerden kentlere doğru yaşanan göçlerle ıssızlaşan yerleşimlerde atıl kalan konutların zaman içinde yok olması ya da kullanılan konutların yapılan niteliksiz ek ve müdahalelerle özgün özelliklerini kaybetmeleridir. Çalışmanın amacı Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Konaklar Mahallesi kırsal konutlarının özgün özelliklerini yitirmeden günümüz kullanıcı gereksinmelerini karşılayabilmesine yönelik müdahale önerilerinin geliştirilmesidir. Çalışmanın diğer amacı ise Konaklar Mahallesi kırsal konutlarının belgelenerek gelecek nesillere aktarılmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal çerçevenin ortaya konması amacıyla kırsal mimari, kırsal mimari miras, konut, kırsal konut ve kullanıcı gereksinmeleri kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde yerinde tespit çalışması ve yarı yapılandırılmış görüşmelere ilişkin bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde yerinde tespit çalışmaları ile konut kullanıcılarıyla yapılan görüşmelerden elde edilen veriler aktarılmaktadır. Bu kapsamda yerleşime ilişkin doku analiz haritaları, konutlara ilişkin envanter fişleri, konutlarda yapılan müdahalelere ilişkin analizler ve konut kullanıcıları ile yapılan görüşmelere ilişkin betimsel analizlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde çalışmanın sonuçları ortaya koyulmuştur. Beşinci bölümde yöre konutlarının kullanıcı gereksinmelerini karşılamasına yönelik müdahale önerileri ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur. Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: FYL-2021-9406
Özet (Çeviri)
Eastern Black Sea rural architecture is an important rural architectural heritage with its values and original features. However, the architectural texture in the rural settlements of the Eastern Black Sea Region began to disappear rapidly. The most important reasons for this situation are the disappearance of the idle houses in the settlements that have become desolate due to the migration from rural settlements to the cities, or the loss of their original characteristics due to unqualified additions and interventions. The aim of the study is to develop interventions suggestions for rural houses in Konaklar Mahallesi in Çamlıhemşin district to meet today's user needs without losing their original features. The other purpose of the study is to document and transfer the rural houses of Konaklar Mahallesi to future generations. In the first part of the study, the concepts of rural architecture, rural architectural heritage, housing, rural housing and user needs are explained in order to reveal the conceptual framework. In the second part, information about on-site detection and semi-structured interviews is given. In the third part, data obtained from on-site detection studies and interviews with residential users are presented. In this context, descriptive analyzes of the settlement-related texture analysis maps, the inventory receipts of the houses, the analyzes of the interventions made in the houses and the interviews with the house users are included. In the fourth chapter, the results of the study are presented. In the fifth chapter, interventions suggestions for meeting the user needs of the local houses and suggestions to the researchers are presented. This study was supported by Karadeniz Technical University Scientific Research Projects Unit. Project number: FYL-2021-9406