Antalya ili Akseki ilçesi Sarıhacılar Köyü özgün yapısal ve mimari özelliklerin belirlenmesi
Determination of original structural and architectural features of Sarıhacılar village in Akseki district of Antalya
- Tez No: 606240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK EKŞİ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kırsal yerleşmeler nesilden nesile aktarılan yaşam kültürünün bölgenin coğrafi, iklim ve malzeme özelliklerine bağlı olarak şekillenmesiyle oluşmaktadır. Anadolu'nun farklı coğrafyalarında, bölgenin yerleşim özelliklerine uygun bir geleneksel mimari ortaya çıkmıştır. Geleneksel mimari yerleşilen bölgenin malzeme olanakları, konuta bağlı yapı kültürü ve üretim ilişkilerine bağlı olarak gelişim göstermektedir. Günümüzde mimari mirasın önemli örnekleri olan bu kırsal yerleşmeleri koruma bilinci önem kazanmıştır. Ancak birçok koruma sorunu ile karşılaşılmaktadır. Zaman içinde farklı gerekçelerle yaşanan (göç olgusu vb.) çözülmeler nedeniyle boşalma sürecine girmesi ve içinde yaşantıyı barındırmaması konutları doğa etkileri ile baş başa bırakmıştır. Bakım, onarıma yönelik müdahalelerin eksikliği de konutların çöküş sürecini hızlandırmıştır. Günümüz kullanıcı gereksinimlerini karşılayamayan evlere yapılan bilinçsiz müdahale ve ekler de yapıların özgün kimliğini zedeleyen olumsuzluklara neden olabilmektedir. Yeni yapı ustalarının yetişememesi ve yapıların üretildiği özgün malzemelerin zor temin edilmesi kentlerdeki kimliksiz yapıların kırsalda da yapılmasına neden olmaktadır. Akseki-İbradı Havzası'nın özgün yapım sistemi olan düğmeli evler ülkemizde ağırlıklı olarak bu ilçeler ve köylerinde görülmektedir. Yapım sisteminin yanı sıra ahşap işçiliği bakımından da özgün örnekler taşıyan bu evler günümüzde yok olma sürecine girmiştir. Bölgede tarım ve hayvancılığın kısıtlı olarak yapılabiliyor olması ekonomik faaliyetlerin ticaret odaklı gelişmesine neden olmuştur. Akseki ve çevre köyleri birbirine bağlayan ve ilk çağlardan beri kullanılan antik yol bunun en önemli kanıtıdır. Sarıhacılar Köyü yerleşim özellikleri, sokak ve yol dokuları bakımından özgün örnekler içermektedir. Köy dokusu çevre köylere göre oldukça korunmuş durumdadır. Bu çalışmanın amacı; Sarıhacılar Köyü'nde bulunan konut yapım tekniklerinin ve kullanılan malzemelerin geleneksel konutlar üzerinden incelenerek tespit edilmesidir. Hızla yok olma sürecine giren bu kırsal yerleşmedeki konut yapım tekniklerinin ve mimari detayların belgelenmesi kırsal mimarinin korunması açısından önem göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rural settlements are formed by shaping of life culture which is transferred from generation to generation depending on geographical, climatic and material characteristics of the region. A traditional architecture has emerged in different geographies in Anatolia in accordance with the settlement characteristics of the region. The decisive factor in traditional architecture is the changing construction system and the using materials. Today, awareness of preserving these rural settlements which are important examples of architectural heritage, has gained importance. However many protection problems are encountered. Due to the different reasons (migration etc.) and the lack of living in it, the houses left alone with the effects of nature. The lack of maintenance and repair interventions accelerated the collapse process of the houses. Unconscious interventions and additions to homes that can't meet the needs of today's users can cause negative effects that damage the original identity of the buildings. The lack of new builders and difficult supply of construction materials caused the construction of unidentified buildings in villages. The buttoned houses which are the original construction system of the Akseki-İbradı basin are mostly seen in these districts and villages in our country. In addition to the construction system these houses with their original examples of woodworking are about to disappear. The limited availability of agriculture and farming the region has caused trade-oriented development. The ancient road connecting Akseki and surrounding villages which used since the early ages is the most important proof of this. Sarıhacılar Village settlement features have street and road textures contain original examples. The village texture is well preserved compared to the surrounding villages. The aim of this study is to determine the housing construction techniques and materials used in Sarıhacılar Village through traditional houses. Housing construction techniques and architectural details should be documented in this rural settlement which is in a process of rapid disappearance.