Bazı su kalitesi parametrelerinin mevsimsel değişimlerinin incelenmesi ve eğilim analizleri: Çatalan baraj gölü havzasında bir uygulama
Investigation of seasonal changes in some water quality parameters and trend analysis: An application to the watershed of Catalan dam
- Tez No: 737949
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada bazı su kalitesi parametrelerinin mevsimsel değişimlerinin incelenmesi ve eğilim analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Adana ve Kayseri il sınırları içerisinde kalan, Seyhan Nehri'nin Çatalan Baraj Gölü Havzasında ve havzaya dökülen kollarında konumlanan 9 adet su kalitesi istasyonunda 8-27 yıl uzunluğunda değişim gösteren, 16 farklı su kalitesi parametresinin mevsimlik ve yıllık verileriyle çalışılmıştır. Gidişin varlığı ve başlangıç yılının belirlemesinde parametrik olmayan Mann-Kendall u(t) Testi kullanılmıştır. Mevsimsel farklılıkların saptanması amacıyla Kruskall-Wallis H Testi ve Mann-Whitney U Testleri uygulanmıştır. Genel anlamda 3 Nolu İstasyon dışında gidişler 2010 yılından sonra önem arz etmiştir. Mevsimlik ortalamalar esas alındığında, %5 önem düzeyinde en fazla farklılık görülen parametrenin sıcaklık olduğu belirlenmiştir. Özellikle gidiş tavrı gösteren su kalitesi parametrelerinin, en azından mevsimlik bazda gözlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the seasonal changes of some water quality parameters and to make trend analyzes. Seasonal and annual data of 16 different water quality parameters, varying between 8-27 years, were studied at 9 water quality stations located in the Catalan Dam Basin, in the Seyhan River catchment, located in the provincial borders of Adana and Kayseri. Non-parametric Mann-Kendall u(t) Test was used to determine the starting year of the trend. Kruskall-Wallis H Test and Mann-Whitney U Tests were applied to determine seasonal differences. Based on seasonal averages, it was determined that the temperature parameter showed the highest difference at 5% significance level. It has been suggested that especially the water quality parameters showing the trending behavior should be observed at least once in a year a seasonal basis.