Etkileşimli tipografinin verilen mesaja etkisi ve bir uygulama örneği
The effect of interactive typography on the message and an application example
- Tez No: 737958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP UYGUNGÖZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Robert Bringhurst tipografiyi“okuyucuyu yazıyı okumaya davet eden, yazının anlamını ortaya çıkartan, yazının düzenini belirginleştiren, yazıyı diğer görsel elemanlara bağlayan ve uygun okuma koşulları oluşturan tasarım”biçiminde tanımlamıştır. Tasarımcı elindeki bu malzemenin gücü ile, çağrışım ilişkilerinin, görsel özelliklerinin bilincine vararak çözüm geliştirmelidir. Tasarlanmış yazı olarak tanımlanan tipografi, pek çok alfabede ortak yöntemlerle grafik tasarımın önemli elemanlarından biri olarak görülmektedir. Okuma–anlama–harekete geçme düzeyinde izleyicisi ile etkileşim içinde olan tipografi, tasarımcının senaryosu, izleyicinin katkısı doğrultusunda, biçimsel ve anlamsal değişimlerle açık, yeni iletişim yolları oluşturmaktadır. Kâğıt üzerine basılmış tipografik bir tasarım, tasarımcının kurgusu doğrultusunda, sadece okunmak için değil,“deneyimlenmek”için de tasarlanabilmektedir. Etkileme ve etkilenme eylemi dijital ortamların dışında, basılı sayfalarda harfler ve cümleler aracılığı ile yeni deneyimler sunabilmektedir. Etkileşim, tipografik tasarımı görsel ya da anlamsal olarak yönlendirdiği, değiştirdiği kadar tipografik tasarımın da etkileşimi yönlendirmekte, kimi zaman bireyin hareketinin rotasını belirleyebilmektedir. Etkileşimin ve tipografinin karşılıklı paslaştıkları bu sahada, tasarımcının fikrini kimi zaman izleyici ortaya çıkarmakta, içeriği kendi seçkisi doğrultusunda yorumlamaktadır. Tasarımcının mesajı verebilmek için elindeki en güçlü malzemelerden biri olan tipografiyi kullanarak izleyicisini oyununa davet edebilmekte, fiziksel etkileşim boyutunu kendi sahasına taşıyabilmekte ve iletişim kanallarının çeşitlenmesine ve oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Robert Bringhurst defined typography as“Typography must invite the reader into text, reveal the tenor and meaning of the text, clarify its structure and order and link the text with other existing elements.”With the power of this material in his hand, the designer should develop a solution by becoming conscious of the association relations and visual properties. Typography, which is defined as designed writing, is seen as one of the important elements of graphic design with common methods in many alphabets. Typography, which interacts with its audience at the level of reading-understanding-acting, creates open, new ways of communication with visual and semantic changes with the designer's scenario and the audience's contribution. A typographic design printed on paper can be designed not only to be read but also to be“experienced”toward the designer's fiction. The act of interaction–influencing and being influenced–can offer new experiences through letters and sentences on printed pages, apart from digital environments. As much as the interaction directs and changes the typographic design visually or semantically, the typographic design also directs the interaction, and sometimes it can determine the route of the viewer's action. In this field, where interaction and typography cross each other, the viewer sometimes reveals the designer's idea and interprets the content in line with his own selection. By using typography, one of the strongest materials in the hand of the designer, to convey the message, he/she can invite the audience to his game, carry the physical interaction dimension to his own field and cause the diversification and formation of communication channels.