Kadın, göç ve toplumsal uyum: Mardin'deki Suriyeli ve Kuzey Irak'lı Yezidi kadın göçmenlerin göç deneyimleri
Women, migration, social cohesion: Migration experiences of Syrian and Northern Iraqi Yazidi women immigrants in Mardin
- Tez No: 737976
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, Mardin'e sığınmış Suriyeli ve Kuzey Irak'ın Şengal Bölgesinden gelen Yezidi (Ezidi) kadınların göç sonrası yaşam koşulları ve deneyimleri ele alınmıştır. Çalışmamın ana argümanı göç sonrası yerleşilen toplumda sığınmacı kadınların uyum noktasında zorlandığı ve günlük rutin yaşam akışında bazı pratikleri uygulamada yabancı bırakıldığıdır. Aynı zamanda göçü gerçekleştiren kadın ve erkek sığınmacılar arasında toplumsal cinsiyet temelinde, yer aldıkları toplumun parçası olma konusunda, karşılaştıkları tutumlar bakımından bazı farklılıklar olduğu da görülmüştür. Bu anlamda nitel araştırma yöntemleri kullanarak Mardin'de yaşayan 6 Suriyeli, 11 Yezidi( Ezidi) kadın olmak üzere toplamda 17 kadın sığınmacıyla derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak 7 Yezidi(Ezidi) erkek sığınmacı ile de görüşülerek Yezidi(Ezidi) erkek sığınmacıların göç sonrası deneyimleri açığa çıkarılmıştır. Suriyeli ve Yezidi (Ezidi) kadınların yeni gündelik yaşam pratikleri; Çevreleriyle ilişkileri, yaşadıkları ülkenin sosyo ekonomik ve siyasal yapının sığınmacı olma kimlikleriyle kendilerini etkileme biçimleri üzerinden çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, post-migration life conditions and experiences of Syrian women who took refuge in Mardin and Yezidi (Ezidi) women from Shengal Region of Northern Iraq were discussed. The main argument of my study is that refugee women in the post-migration society have difficulties in adapting and they are alienated from applying some practices in their daily routine life flow. At the same time, it has been observed that there are some differences between male and female asylum seekers, on the basis of gender, in terms of being a part of the society they are in, and the attitudes they encounter. In this sense, using qualitative research methods, in-depth interviews were conducted with a total of 17 female asylum seekers, including 6 Syrian and 11 Yazidi (Ezidi) women living in Mardin. In addition, the post-migration experiences of Yezidi (Ezidi) male asylum seekers were revealed by interviewing 7 Yezidi (Ezidi) male asylum seekers. New daily life practices of Syrian and Yazidi (Ezidi) women; Their relations with their environment have been analyzed through the way the socio-economic and political structure of the country they live in affect them with their identity as a refugee.