Arteria meningea media'nın topografik ve detaylı anatomisi
Topographic and detailed anatomy of the middle meningeal artery
- Tez No: 968100
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TUNA KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Arteria meningea media duramater'in ana vasküler kaynağıdır. Kranial cerrrahide, özellikle pterional ve temporal yaklaşımlardaki kraniotomilerde, ayrıca acil nöroşirürjikal girişimlerde kullanılan dekompresif kraniotomilerde bu arter iatrojenik yaralanma riski taşır. Bu çalışma arteria meningea media'nın intrakranial seyrinin detaylı anatomik incelemesini yaparak heat map analizi ile anatomik haritalandırılması ile görselleştirmiştir. Böylece nöroşirürjikal yaklaşımlarda cerrahi güvenliği artırmayı ve bu veriler ışığında nöroşirürjikal kraniotomi planlanması için özellikle genç beyin cerrahlarına yol gösterecek bir rehber oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmada 140 yetişkin hastaya ait bilgisayarlı beyin tomografik anjiografi verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalarda arteria meningea media'nın cranium içindeki ana truncusu ve dallarının 3D Slicer programı kullanılarak ayrıntılı analizi gerçekleştirilmiştir. Arteria meningea media'nın foramen spinosum'dan fossa cranii media'ya girişinden itibaren ana trunkusu ve sonrasında anterolateral olarak sfenoparietal bölgeye doğru ilerleyerek pterional bölgeye ulaşması ve devamında hemen daima frontal ve parietal olarak iki ana dala ayrılıp ilerlerken kemik iç yüzünde oluşturduğu olukların tamamı işaretlemiştir. Toplamda 3D Slicer programı üzerinde 42922 nokta işaretlemesi yapılmıştır. Sonrasında MATLAB programında bu veriler işlendi. Her bir hastadan alınan ek referans noktaları ile üç boyutlu nokta bulutu oluşturulmuştur. Bu nokta bulutundan heat map haritası, kraniyal kemiklerdeki yüksek riskli alanları (ör. foramen spinosum çevresi, pterion, sutura coronalis) belirlemek üzere renk skalasıyla kodlanmıştır. Renk skalasında damar yoğun bölgeler kırmızıya, damar az yoğun bölgeler maviye giden bir renk spektrumu ile renklendirilerek heat map haritası yapılmıştır. Sonuçta bu veriler analiz edilerek pterion bölgesi, pterion'un alt sınırından posteriora doğru neredeyse horizontal olarak uzanan temporobasal hat, sutura coronalis'in hattı, bu arter açısından tehlikeli anatomik yoğun hatlar olarak belirlenmiştir. Bu bölgelere kraniotomi açısından yüksek riskli damar alanları denilebilir. Pterion'un posterioru ile temporobasal hattın üst kısmı ise anatomik yoğunluk haritasına göre düşük riskli alan ya da güvenli bölge olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre pterional kraniotomide pterion'un tam üzerine değil, posterioruna burr hole açılması ve sonrasında anteriora doğru nazikçe kemik kaldırma işleminin yapılması özellikle bu bölgede dural sıyırmanın hassas bir şekilde gerçekleştirilmesi, yine bu bölgede arterin yaralanma riskini azaltmak için elektrokoter kullanımının sınırlandırılması önerilir. Bu stratejiler intraoperatif ve post operatif epidural hematom veya iskemik komplikasyonları azaltabilir. Bu çalışma arteria meningea media'nın cerrahi önemini vurgulayan heat map metodolojisinin cerrahi karar süreçlerine etkisini özgün bir perspektifle sunmaktadır. Bu çalışmanın literatüre en önemli katkısı arteria meningea media'nın anatomik varyasyonlarının bilimsel yöntemlerle haritalandırılması ve bu verilerin cerrahi planlamada kullanılabilecek somut önerilere dönüştürülmesidir. Özellikle geriatrik popülasyonlarda arterin frajil yapısı göz önüne alındığında bu bulguların cerrahi uygulamada komplikasyon oranlarını azaltma potansiyeli bulunmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, haritaların minimal invaziv kraniotomi planlamasında cerrahi uygulamalara entegrasyonu cerrahlara önemli ölçüde katkı sağlayacak niteliktedir. Gelecekte artırılmış gerçeklik destekli intraoperatif navigasyon sistemlerine entegre edilebilecek bir altyapı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Topographic and Detailed Anatomy of the Middle Meningeal Artery The middle meningeal artery is the main vascular source of the dura mater and carries the risk of iatrogenic injury in cranial surgery, especially in craniotomies in pterional and temporal approaches, and also in decompressive craniotomies used in emergency neurosurgical interventions. This study aims to increase surgical safety in neurosurgical approaches by visualizing the intracranial course of the middle meningeal artery by detailed anatomical examination and anatomical mapping with heat map analysis, and to create a guideline that will guide especially young neurosurgeons for neurosurgical craniotomy planning in the light of these data. In the study, bilateral computed tomographic angiography data of 140 adult patients were retrospectively examined. Detailed analysis of the intracranial parts of the middle meningeal artery and its branches was performed using the 3D slicer program. The main trunk of the middle meningeal artery, which starts from the entrance of the foramen spinosum to the cranial fossa, then progresses anterolaterally towards the sphenoparietal region and reaches the pterional region, and then almost always divides into two main branches as frontal and parietal, and while progressing by giving branches, almost all of the grooves it forms on the inner surface of the bone are marked. A total of 42922 points were marked on this program. Then, these points were made three-dimensional in the MATLAB program. A three-dimensional point cloud was created with additional reference points taken from each patient. The heat map from this point cloud was coded with a color scale to determine the high-risk zones in the cranial bones (e.g. foramen spinosum surroundings, pterion, coronal suture). The heat map was created by coloring the vascular dense areas with a color spectrum ranging from red to blue in the color scale. As a result, by analyzing these data, the pterion region, the temporobasal line extending almost horizontally from the lower border of the pterion to the posterior, the line of the coronal suture were determined as dangerous anatomical dense lines for this artery. These regions can be called high-risk vascular zones. The posterior part of the pterion and the upper part of the temporobasal line can be said to be a low-risk zone or safe area according to the anatomical density map. In particular, in pterional craniotomy, it is recommended to open a burr hole posterior to the pterion, not just above it, and then gently lift the bone anteriorly, perform dural stripping delicately in this region, and limit the use of electrocautery to reduce the risk of injury to the artery in this region. These strategies can reduce intraoperative and postoperative epidural hematoma or ischemic complications. This study presents the effect of heat map methodology, which emphasizes the surgical importance of the middle meningeal artery, on surgical decision-making processes from a unique perspective. The most important contribution of this study is the mapping of anatomical variations of the middle meningeal artery with scientific methods and the transformation of these data into concrete recommendations that can be used in surgical planning. Considering the fragile structure of the artery, especially in geriatric populations, these findings have the potential to reduce complication rates in surgical practice. The results obtained will significantly contribute to surgeons in the integration of these maps into surgical practices in minimally invasive craniotomy planning. It is aimed to provide an infrastructure that can be integrated into augmented reality-supported intraoperative navigation systems in the future.