Kozluk ilçesi (Batman) kelebek (Lepidoptera) faunası üzerine araştırmalar
Studies on the butterfly (Lepidoptera) fauna of Kozluk district (Batman)
- Tez No: 737999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Kozluk ilçesi Papilionoidea ve Hesperioidea üst familyalarını faunistik açıdan değerlendirmek amacıyla 2020-2021 yılları arasında 43 lokasyonda çalışılmıştır. Alandan toplanan 1.982 materyal üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Kelebek familyalarına ait toplam 7 familyada 103 tür tespit edilmiştir. Elde edilen bu türlerin, 64'ünün Kozluk, 34'ünün ise Batman ili için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir. Batman'a Libythea celtis türü ile Libytheidae familyası eklenmiştir ve ildeki toplam kelebek sayısı 124'e ulaşmıştır. Her türün incelen örnekleri verilmiştir ve türlerin alandaki yayılışları değerlendirilmiştir. Ayrıca bazı lokasyonlara ve ergin bireylere ait resimler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 43 locations of Kozluk distrct are studied between the years 2020-2021 in order to evaluate the Papilionoidea and Hesperioidea superfamilies from a faunistic point of view. Evaluations are made on 1.982 materials collected from the field. A total of 103 species are identified in 7 families belonging to butterfly families. It is determined that 64 of these obtained species are new records for Kozluk and 34 for Batman province. Libythea celtis species and Libytheidae family have been added to Batman, and the total number of butterflies in the province has reached 124. Examined samples of each species are given and the distribution of the species in the area are evaluated. In addition, pictures of some locations and adult individuals are presented.