İşçi buluşları
Employees' invention
  1. Tez No: 737997
  2. Yazar: GÜLEDA ÖZDEMİR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bir soruna çözüm üreten teknolojik yenilikler buluş olarak nitelendirilmekte ve patent yahut faydalı model belgesi ile korunmaktadır. Kural, buluşun, tamamlandığı andan itibaren onu gerçekleştirene ait olması ise de, buluş işverenin emir ve talimatı doğrultusunda çalışan işçiler tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. Bu durumda buluş hakkının sahibi, ana kural çerçevesinde değil, Sınai Mülkiyet Kanununda, çalışanların buluşları başlığı altında yer verilen özel düzenlemelere göre belirlenir. Bu çalışma, çalışan buluşları başlığı altında yer verilen düzenlemeleri, İş Hukuku özelinde daraltmakta ve“İşçi Buluşları”nı İş Hukuku ve Sınai Mülkiyet Hukuku ışığı altında ele almaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde; buluşun ve işçi buluşunun tarihi gelişimi, ulusal ve uluslararası düzenlemeler ve işçi, işveren, buluş, patent gibi konuya ilişkin temel kavramlara yer verilirken; ikinci bölümde, işçi buluşlarının çeşitleri; üçüncü bölümde ise, tarafların işçi buluşundan doğan hak ve yükümlülükleri, bir diğer deyişle işçi buluşlarının hüküm ve sonuçları anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A solution to a problem, perhaps, technological innovations are described as inventions and protected by a patent or utility model certificate. The employee who works on the orders and instructions of the employer can also perform the invention. In this case, the owner of the worker carried the order of the invention and the type of invention of the worker. This study examines“Employees's Inventions”in the light of Labor Law and Industrial Property Law. In the first part of the episode of three parts; The historical development of invention and employees invention, national and international regulations and basic concepts such as employee, employer, invention and patent are explained. In the second part, the types of employee's inventions are explained. In the third part, the rights and obligations of the parties arising from the employee's invention, in other words, the provisions and results of the employees inventions are explained.