Kastamonu çekme helvasının depolamaya bağlı bozulma karakteristiklerinin ve kinetiğinin incelenmesi
Investigation of degradation characteristics and kinetics of Kastamonu halvah depending storage
  1. Tez No: 738017
  2. Yazar: BÜŞRA AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE HENDEK ERTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kastamonu Çekme Helvası beyaz şeker, buğday unu, tereyağı, sitrik asit ve su, gerektiğinde çeşni maddeleri de ilave edilerek tekniğine uygun şekilde hazırlanan geleneksel bir üründür. 2018 yılı itibariyle coğrafi işaret alan, Kastamonu Çekme Helvası ayırt edici niteliklerinden en önemlisi tereyağı ile üretilmesidir. Ancak tereyağı maliyetinin yüksek olması ve raf ömrü süresince tekstürel ve duyusal nitelik kayıplarının ortaya çıktığının belirtilmesi nedeniyle çekme helva imalatçıları tereyağı kullanımını bırakarak hidrojenize nebati yağ kullanımına yönelmiş durumdadırlar. Coğrafi işaret başvurusu da“tereyağı ve/veya bitkisel margarin”olarak yapılmıştır. Günümüzde çekme helva üretiminde farklı işletmelerde farklı gramaj ve paketleme teknikleri de kullanılmaktadır. Ancak bunların depolama süresince çekme helvanın kalitesi üzerine etkilerinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tezin amacı 3 bağımsız değişkenin (yağ çeşidi, ambalaj ve gramaj) depolamaya bağlı bozulma karakteristiklerinin incelenmesi ve kinetik parametrelerinin belirlenmesidir. Bu amaçla 8 çeşit (2 çeşit yağ x 2 paketleme tekniğix 2 farklı ağırlık) üretilen çekme helvaların 12 ay boyunca kalite paremetrelerindeki değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kastamonu Halva is a traditional food produced in accordance with its technique by adding white sugar, wheat flour, butter, citric acid, and water, and seasonings if necessary. The most significant distinguishing characteristic of Kastamonu Halva, which received the geographical indication as of 2018, is the use of butter in the production of halva. However, producers of halva have abandoned the use of butter and started using hydrogenated vegetable fat because of the high cost of butter and the loss of textural and sensory qualities during its shelf life. Geographical indication application has been made as“butter and/or vegetable margarine”. Recently, different basis weights and packaging techniques have been applied by manufacturers in the process of halva production. However, there is no study investigating their effects of them on the quality of Kastamonu halva during storage. The aim of the thesis was to examine the deterioration characteristics and to determine the kinetic parameters of Kastamonu halva produced with 3 independent variables (fat, packaging, and weight types). For this purpose, the change in quality parameters of Kastamonu halvah produced as 8 types (2 types of fat x 2 packaging techniques x 2 different weights) were examined for 12 months.