Geriatrik hastalarda tiroid ince iğne aspirasyon biyopsi sonuçlarının değerlendirilmesi, charlson komorbidite indeksi ile korelasyonu ve non geriatrik hastalar ile karşılaştırılması
Evaluation of thyroid fine needle aspiration biopsy results in geriatric patients, correlation with charlson comorbidity index and comparison with non-geriatric patient
  1. Tez No: 738045
  2. Yazar: MERVE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE MEHLİKA KUŞKONMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Tiroid nodülleri tüm dünyada sık görülen bir endokrin patolojisidir. Yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Çoğu iyi huyludur. Tiroid nodülü saptadıktan sonra benign-malign ayrımının yapılması takip ve tedavi kararı açısından önemlidir. Tiroid nodüllerinin malignitesini belirlemek için günümüzde kullanılan en uygun ve az maliyetli altın standart yöntem tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Dünya'da yaşlı nüfus artmaktadır. Yaşlanma fizyolojik bir süreçtir. Yaşlı bireylerde birden fazla kronik hastalığın varlığı, fizyolojik değişikliklere bağlı ilaç etkinliğinin değişmesi, yan etkilerinin ve ilaçlar arası etkileşim riskinin artmış olması tedavi kararını zorlaştırmaktadır. Amaç: Tiroid nodülü olan hastaların klinik, radyolojik ve laboratuvar özelliklerini değerlendirerek, biyopsi yapılan geriatrik hastalarda tanı sıklığını geriatrik olmayan hastalar ile karşılaştırmayı, ayrıca sitoloji sonuçlarında tanısal olmayan ve önemi belirsiz atipi (ÖBA) olma riskinin yaşla birlikte artıp artmadığını ve biyopsi sonuçlarının Charlson Komorbidite İndeksi (CCİ) ile ilişkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 01.01.2019-10.10.2021 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran, 18 yaş ve üzeri 1000 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, laboratuvar değerleri, ultrasonografide belirtilen nodül özellikleri ve biyopsilerin sitopatolojik bulguları kaydedildi. Cerrahi uygulanan hastaların histoloji raporu kaydedildi. Charlson Komorbidite İndeks puanları hesaplandı. İstatistiksel değerlendirmede p0,05). Geriatrik olmayan hasta grubunda biyopsi sonucu tanısal olmayan bireylerle tanısal olanlar arasında demografik özellikler bakımından anlamlı fark saptanmadı. (p>0,05). Geriatrik olmayan hastalarda biyopsi sonucu tanısal olmayanların CCİ puanının >3 olma oranı, biyopsi sonucu tanısal olanlara kıyasla yüksekti (p0,05). Ultrasonografik özelliklerden nodülde mikrokalsifikasyon varlığı biyopside benign, folliküler neoplazi, malign şüpheli, malign tanıları alan hastalarda anlamlı yüksek bulunurken diğer özellikler benzerdi. Geriatrik olmayan hastaların yaş, cinsiyet ve laboratuvar değerleri ile biyopsi sonucunun ÖBA ya da diğer tanılar olması arasında fark yoktu (p>0,05). Hashimoto Tiroiditi tanısı ÖBA tanılı 65 yaş altı hastalarda anlamlı yüksekti. CCİ puanları her iki tanı grubunda da benzerdi. Ultrasonografik özelliklerden sadece nodülün solid olması ÖBA tanısı alan hastalarda anlamlı yüksek bulundu (p0,05). ÖBA tanısı geriatrik olmayan hastalarda %14,1, geriatrik hastalarda ise %6,4 oranında olup fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05). Tartışma ve Sonuç: Geriatrik grupta TİİAB sonuçları geriatrik olmayan grup ile benzer tanı dağılımındadır. Sitolojide bir fark yok ama geriatrik olmayan grupta tanısal olmayanlarda CCİ değerli olabilir. Geriatrik hasta sayımız az, tanısal olmayan biyopsi sonucu ile CCİ arasındaki ilişkiyi daha net ortaya koymak için daha büyük hasta gruplarında yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid nodules are a common endocrine pathology all over the world. Its incidence increases with age. Most are benign. After the thyroid nodule is detected, it is important to distinguish between benign and malignant in terms of follow-up and treatment decision. Thyroid fine-needle aspiration biopsy is the most convenient and cost-effective method currently used to determine the malignancy of thyroid nodules. The elderly population is increasing rapidly in the world and in Turkey. Aging is a physiological process. The presence of more than one chronic disease in elderly individuals, the change in drug efficacy due to physiological changes, and the increased risk of side effects and interactions between drugs make the treatment decision difficult. Objective: Our aim was to evaluate the clinical, radiological and laboratory characteristics of patients with thyroid nodules, to compare the frequency of diagnosis in geriatric patients who underwent biopsy in the light of these findings with those of non-geriatric patients. And to see if the risk of non-diagnostic and atypia of uncertain significance in cytology results increases with age, and to show the relationship of biopsy results with the Charlson Comorbidity Index (CCI). Material and Methods: 1000 patients aged 18 years and over who applied to Ankara Training and Research Hospital Endocrinology and Metabolism Diseases and Internal Diseases Polyclinics between 01.01.2019 and 10.10.2021 were included in the study. The gender and age data of the patients, laboratory values, ultrasonographic features of the nodules, and cytopathological findings were recorded. If the patient underwent surgery, the histology report was recorded. xi Charlson Comorbidity Index scores were calculated. In the statistical evaluation, p3 in those whose biopsy results were not diagnostic was statistically significantly higher than those with diagnostic biopsy results (p0.05). There was no significant difference between demographic data and biopsy results of non-geriatric patients whose biopsy results were non-diagnostic (p>0.05). In these patients, the rate of those with CCI>3 was statistically significantly higher than those with diagnostic biopsy results (p0.05). Among the ultrasonographic features, the presence of microcalcification in the xii nodule was found to be significantly higher in patients with other diagnoses, while other features were similar. There was no statistical difference between age, gender, and laboratory values of non-geriatric patients and biopsy results with atypia of uncertain significance or other diagnoses (p>0.05). Hashimoto's diagnosis was significantly higher in nongeriatric patients with atypia of uncertain significance. CCI scores were similar in both diagnostic groups. Among the ultrasonographic features, only the solid nodule was found to be significantly higher in patients diagnosed with AUS (p0.05). The diagnosis of atypia of uncertain significance was 14.1% in non-geriatric patients and 6.4% in geriatric patients, and there was a statistically significant difference (p0.05). Discussion and Conclusion: The results of FNAB in the geriatric group have a similar diagnostic distribution as in the non-geriatric group. There is no difference in cytology, but CCI may be valuable in the non-geriatric group and in the nondiagnostic group. We have a small number of geriatric patients, and studies are needed in larger patient groups to more clearly reveal the relationship between the non-diagnostic biopsy result and CCI.