Sigara ve sigara maruziyetinin sarkopeni ile ilişkisi
Smoking and cigarette exposure effect on sarcopenia
  1. Tez No: 878629
  2. Yazar: OSMAN ONUR SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Sarkopeni, kas kütlesi ve kas fonksiyonunun ilerleyici kaybı ile karakterize geriatrik bir sendromdur. Tedavi edilmediğinde ciddi sosyal ve ekonomik yüklere sebep olmaktadır. Dünyada yaşlı popülasyonun artması ile önem kazanan bir konudur. Bu çalışmada sigara maruziyetinin sarkopeni üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Üroloji ve İç Hastalıkları Anabilim Dalları Polikliniklerinde takip edilen 2019-2022 yılları arasında kontrastsız abdominal bilgisayarlı tomografi (BT) çekilen 261 hasta hastane veri tabanından bulundu. Hastalar; Sigara içenler, pasif içiciler ve sigara içmeyenler olarak eşit üç bölündü. On sekiz yaşın altında olan, aktif enfeksiyon öyküsü, malignite tanısı, diyabetes mellitus tanısı, kronik inflamasyon ile giden romatolojik / inflamatuar hastalık tanısı, gebelik durumu olan, potansiyel vücut kompozisyonunu etkileyecek ilaç kullanımı (diüretik, kortikosteroid gibi) olan veya tiroid fonksiyon testlerini etkileyen ilaç kullanımı (beta bloker, amiodaron gibi) olan hastalar çalışmadan hariç tutulmuştur. Kontrastsız abdominal BT ile değerlendirilen bu hastalarda, sigara maruziyetinin Psoas Major İndeks (PMI) üzerinden sarkopeni ile ilişkisi olup olmadığını ortaya çıkarmak için bu retrospektif çalışma planlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 261 hasta dahil edildi. Sigara içmeyenlerin ortalama yaşı 45±9.9, pasif içicilerde 43.3±9.9, aktif içicilerin yaşı 45.7±9.8 idi. Sigara içmeyenlerin 41'i kadın (%47,1), 46'sı erkek (%52,9), pasif içicilerin 41'i kadın (%47,1), 46'sı erkek (%52,9), aktif içicilerin 28'i kadın (%32,2), 59'u erkek (%67,8) idi. Sigara kullanmayan, pasif ve aktif içici olan gruplar arasında albümin, C-Reaktif Protein (CRP), Alanin Aminotransferaz (ALT), Aspartat Aminotransferaz (AST), Glomerüler Filtrasyon Rate (GFR) değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Sigara kullanmayan, pasif ve aktif içici olan gruplar arasında Total Psoas Alanı (TPA) değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Sigara kullanmayan, pasif ve aktif içici olan gruplar arasında PMI değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Sigara içmeyen 12 (%29) kadın, 24 (%52) erkek; pasif içici 17 erkek (%36,9), 20 kadın (%48,7); aktif içici 25 erkek (%42,3), 9 kadın (%32) sarkopenik saptandı. Gruplar arasında PMI açısından anlamlı (p>0.05) farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Sonuç olarak; çalışmamızda farklı sigara maruziyeti olan gruplarda PMI anlamlı farklılık göstermemiştir. Sigaranın vücuda pek çok zararlı etkisi bulunmakla birlikte sarkopeni üzerine etkileri halen önemli bir tartışma konusudur ve bu konuda literatürde net bir uzlaşı bulunmamaktadır. Bu konuda şüphesiz daha fazla araştırmaya gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcopenia is a geriatric syndrome characterized by progressive loss of muscle mass and muscle function. If left untreated, it causes severe social and economic burdens. It is an issue that has gained importance with the increase in the elderly population in the world. In this study, the effect of smoking and cigarette exposure on sarcopenia was investigated. Material and Method: In our study, 261 patients who were followed up at Akdeniz University Urology and Internal Medicine Outpatient Clinic and underwent non-contrast abdominal computed tomography (CT) between 2019 and 2022 were found from the hospital database. Patients were divided into three equal groups as smokers, passive smokers and non-smokers. Those who are under the age of eighteen, have a history of active infection, diagnosis of malignancy, diagnosis of diabetes mellitus, diagnosis of rheumatological / inflammatory disease with chronic inflammation, pregnancy, drugs that have a potential impact on body composition (such as diuretics, corticosteroids). Patients with medical conditions that affect thyroid function tests (such as beta blockers, amiodarone) were excluded from the study. This study was planned to reveal whether smoke exposure are related to sarcopenia through Psoas Muscle Index (PMI) in these patients evaluated with non-contrast CT abdominal. Results: 261 patients were included in the study. The average age of non-smokers was 45±9.9, passive smokers 43.3±9.9, and active smokers 45.7±9.8. 41 of the non-smokers were women (47.1%), 46 were men (52.9%), and 41 of the passive smokers were women (47.1%) 46 of them were men (52.9%), 28 of the active smokers were women (32.2%) and 59 were men (67.8%). Albumin, C-Reactive Protein (CRP), Alanine Aminotransferase (ALT), Aspartate Aminotransferase (AST), Glomerular Filtration Rate (GFR) values did not differ significantly (p>0.05) between the non-smoker, passive and active smoker groups. TPA value did not differ significantly (p>0.05) between non-smoker, passive and active smoker groups. PMI value did not show a significant difference (p>0.05) between non-smoker, passive and active smoker groups. Sarcopenia was found in 12 women (29%), 24 men (52%) who were non-smokers, 17 men (36.9%), 20 women (48.7%) who were passive smokers, and 25 men (42.3%) who were active smokers and 9 women (32%). There was no significant (p>0.05) difference between the groups in terms of sarcopenia. Conclusion: In conclusion; In our study, PMI did not show any significant difference in groups with different cigarette exposure. Although smoking has many harmful effects on the body, its effects on sarcopenia are still a matter of significant debate and there is no clear consensus on this issue in the literature. There is undoubtedly a need for more research on this subject.