Trisections of smooth 4-manifolds
Pürüzsüz 4-manifoldların üçlükesitleri
- Tez No: 738055
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAN LAL BHUPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, 2012'de David T. Gay ve Robion Kirby tarafından sunulan pürüzsüz 4-manifoldların üçlükesit teorisinin bir açıklamasını sunmaktır. Temel unsurlarını vurgulayarak teoriyi inceliyor ve üçlükesitler ile Heegaard ayrışmaları arasında benzerlik kurarak kavrayış sağlamaya çalışıyoruz. Bu tez aynı zamanda cins 1 üçlükesitlerin sınıflandırmasını ele almakta ve bir manifoldun Kirby diagramı ile üçlükesit diyagramı arasındaki geçi ̧s için algoritmaları detaylıca tarif etmektedir. Ayrıca, N. Castro, D. T. Gay ve J. Pinzón-Caicedo tarafından tanıtılan algoritmayı sunarak ve kullanarak Σ(2, 5, 7) Brieskorn küresinin sınırladığı Mazur manifoldu için bağıl üçlükesit diyagramını üretiyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide an exposition of the theory of trisections of smooth 4-manifolds which were introduced by David T. Gay and Robion Kirby in 2012. We survey the theory by highlighting its essential elements and try to provide insight by making analogies between trisections and Heegaard splittings. The thesis also discusses the classification of genus 1 trisections and describes algorithms for passing between a Kirby diagram and a trisection diagram of a manifold in detail. In addition, by presenting and using the algorithm introduced by N. Castro, D. T. Gay, and J. Pinzón-Caicedo, we produce a relative trisection for the Mazur manifold bounded by the Brieskorn sphere Σ(2, 5, 7).