Bir yoğun bakım ünitesinde endotrakeal tüp ile ilişkili oral mukozalarda basınç yaralanması oluşumunu etkileyen risk faktörlerinin saptanması
Determination of risk factors affecting the occurrence of pressure injury of the oral mucosa associated with the endotracheal tube in an intensive care unit
- Tez No: 738057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Araştırma, bir yoğun bakım ünitesinde endotrakeal tüp ilişkili oral mukozada basınç yaralanması oluşumunu etkileyen risk faktörlerinin saptanması amacıyla yapıldı. Gereç-Yöntemler: Araştırma, bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 3. Basamak Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde, 25.01.2022-15.05.2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmaya; entübasyon süresi 2-5. gün arasında, oral mukozasında doku kaybı bulunmayan, entübe olarak takip edilen 250 hasta dahil edildi. Çalışmada yoğun bakım ünitesinin hasta takip formu esas alınarak hazırlanan veri toplama formu kullanılmıştır. İstatistiksel analiz ve hesaplamalar için MS-Excel 2016 ve IBM SPSS Statistics 22.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out to determine the risk factors affecting the formation of pressure injury in the oral mucosa associated with the endotracheal tube in an intensive care unit. Material-Methods: The research was carried out in the 3rd Stage Anesthesia Intensive Care Unit of a Training and Research Hospital between 25.01.2022 and 15.05.2022. To research; intubation time 2-5. 250 patients who had no tissue loss in the oral mucosa and were followed up as intubated between the 3rd and 7th days of the study were included. In the study, a data collection form prepared on the basis of the patient follow-up form of the intensive care unit was used. MS-Excel 2016 and IBM SPSS Statistics 22.0 were used for statistical analysis and calculations.